×
Sunday, September 24, 2023

SHBA, qytetari nga Florida i infektuar me Covid-19 pretendon se është shëruar nga ilaçi i sugjeruar nga Donald Trump

March 23, 2020


Një njeri në Florida i diagnostikuar me koronavirus pretendon se ai ishte shpëtuar nga vdekja e sigurt nga një ilaç anti-malarie i mbrojtur si një trajtim i mundshëm nga Presidenti Trump. Këtë lajm e ka shpërndarë vetë Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës nëpërmjet një postimi në twitter. Duke e cilësuar një ‘rezultat paraprak të rëndësishëm’ ai lajmëron që ky ilaç do të përdoret gjërqsisht në New Jork dhe në vende të tjera.

Rasti në fjalë është Rio Giardinieri, 52 vjeç, i cili i tha Los Angeles ‘Fox 11 se ai luftoi me dhimbje të tmerrshme në shpinë, dhimbje koke, kollë dhe lodhje për pesë ditë pasi u infektua me COVID-19 në një konferencë në New York.

Mjekët në Spitalin e Fëmijëve Joe DiMaggio në Floridën e Jugut e diagnostikuan atë me koronavirus dhe pneumoni dhe e futën në oksigjen, i tha ai gazetës

Pas më shumë se një jave, mjekët i thanë që nuk kishte asgjë më shumë se çfarë mund të bënin dhe, të premten në mbrëmje, Giardinieri i dha lamtumirën gruas së tij dhe tre fëmijëve.

“Unë isha në atë pikë ku mezi po flisja dhe frymëmarrja ishte shumë sfiduese,” tha Giardinieri. “Unë me të vërtetë mendova se fundi im po vinte.”

Pastaj një shok i dërgoi atij një artikull të kohëve të fundit në lidhje me hydroxychloroquine, një ilaç që është përdorur për të trajtuar malarian për dekada dhe sëmundje auto-imune si lupus.

Studimet të ndryshme kanë zbuluar se ky ilaç ishte premtuese si një trajtim i mundshëm për COVID-19, megjithëse nuk është aprovuar nga institutet shëndetësorë.

Trump javën e kaluar tha se ai po udhëzonte Administratën Federale të Ilaçeve të testojë në mënyrë të shpejtë hydroxychloroquine dhe një ilaçi të ndërlidhur me të, chloroquine, si trajtim për COVID-19.

Giardinieri tha se kontaktoi një mjek të sëmundjes infektive në lidhje me ilaçin.

“Ai më dha të gjitha arsyet pse unë me siguri nuk do të doja ta provoja sepse nuk ka prova, dhe nuk ishte diçka që ishte miratuar,” tha Giardinieri.

Mbas insistimit të pacientit, mjeku infeksionist pranoi të injektohej ilaçi dhe Giardinieri thotë se atij iu dha Benadryl dhe disa ilaçe të tjera dhe se kur u zgjua rreth orës 4:45 të mëngjesit në mëngjes, ishte “sikur asgjë të mos ndodhte kurrë”.

Që atëherë ai nuk kishte ethe dhe dhimbje dhe mund të marrë frymë përsëri. Giardinieri tha që mjekët besojnë se episodet që ai përjetoi nuk ishin një reagim ndaj ilaçit, por trupi i tij që luftonte kundër virusit.

Giardinieri, nënkryetari i një kompanie që prodhon pajisje gatimi për restorante të niveleve të larta në Los Angeles, tha se ai kishte tre doza të ilaçit të Shtunën dhe shpreson të largohet nga spitali brenda pesë ditësh.

Ai e përfundon intervitën për gazetën amerikane duke u shprehur se “Kështu që për mua, ilaçi shpëtoi jetën time.”

Me deklaratën e Trump mbetet të presim rezultatet që do të ketë në pacientë të tjerë përdorimi i hydroxychloroquine për të mundësuar arritjen në përfundime të rëndësishme shkencore.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments