×
Tuesday, December 6, 2022
Kulture

Shqipëria është destinacioni turistik me performancën më të mirë në rritjen e fluksit të turistëve, sipas Organizatës Botërore të Turizmit,

November 29, 2022

Kulture

Këngëtarja kosovare me famë botërore Dua Lipa ka marrë nënshtetësinë shqiptare. Lajmi u bë i ditur nga Presidenca në Shqipëri

November 27, 2022

Kulture

Nga Simonetta Fiori Vetëm një shkrimtar si Orhan Pamuk, mund të shkruante romanin e madh politik të “murtajës” bashkëkohore. Jemi në Minger, një ishull imagjinar përgjatë rrugës midis Stambollit

November 8, 2022

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora është në Tiranë! Të martën, në Javën e Kulturës Britanike, ajo do të

September 4, 2022

Durrësi ishte stacioni i parë i aktivitetit “Ditët Evropiane të Arkeologjisë”, që po zhvillohet në disa prej siteve më të

June 18, 2022

Në datën 19 qershor rikthehet violinisti I famshëm shqiptar Tedi Papavrami në skenën e kryeqytetit për një koncert recital me

June 17, 2022

 Ukraina planifikon t’i drejtohet Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsimin, Shkencën dhe Kulturën me një kërkesë për t’i hequr

May 22, 2022

I prekur nga vala e mbështetjes së publikut europian që e çoi Ukrainën drejt fitores në Eurovision, Volodymir Zelensky u

May 15, 2022

Anulo të gjitha planet e fundjavës, sepse të pret një super eksperiencë në qytetin e Fierit.E shtuna e 14 majit

May 13, 2022

Në kuadër të projektit të financuar nga UNDP Albania “Mbi qëndrueshmërinë financiare në Zonat e Mbrojtura”, parkut kombëtar Divjakë-Karavasta iu

May 13, 2022

Këngëtarja Ronela Hajati përfaqësoi Shqipërinë në “Eurovision 2022” me këngën “Sekret”. Pas një nate të gjatë me shumë performanca nga

May 10, 2022

Fondi Shqiptaro-Amerikan i Sipëmarrjeve (AAEF) ka reaguar dhe hedh poshte spekulimet pas debateve dhe akuzave të bëra nga palë të

May 1, 2022

Investimi në infrastrukturën rrugore, tashmë i sjell turistët dhe vizitorët e ndryshëm më pranë Parkut Arkeologjik të Apolonisë në Fier.

April 25, 2022

Në sitin arkeologjik të Bylisit është zbuluar stera më e madhe (cisternë e ujit) dhe më e bukur e Ballkanit

April 21, 2022

Një politikan i fuqishëm, gjeneral ushtrie dhe perandor, Jul Çezari ndihmoi në shndërrimin e Romës në një nga perandoritë më të fuqishme në histori. Ai ishte një

April 11, 2022