×
E martë, 24 Nëntor, 2020
Integrimi

 Komisioneri Europian për Zgjerimin, Oliver Varhelyi, kërkoi sot që Konferencat e para Ndërqeveritare me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut të

17 Nëntor, 2020

Integrimi

 Kryeministri Edi Rama zhvilloi sot një video-konferencë me Kancelarin e Austrisë, Sebastian Kurz. Në video-konferencë u bisedua mbi luftën e

16 Nëntor, 2020

Integrimi

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula Von der Leyen ka zhvilluar një bisedë telefonike me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Von

13 Nëntor, 2020

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut nuk do të kenë të njëjtën rrugë sa i përket procesit të Integrimit. Ministri i

28 Tetor, 2020

Kryeministri Edi Rama është larguar në Slloveni për të takuar homologun e tij Janez Janša. Siç shkruan kryeministri, takimi është

24 Tetor, 2020

 “Negociatat janë gjëja më e rëndësishme për vendet tona, pasi ato përbëjnë udhërrëfyesin dhe mjetet për të bërë vendet tona

18 Tetor, 2020

Gianluca Esposito, kreu i departamentit të Veprimit kundër Krimit të Organizuar në Këshillin e Europës e njëkohësisht Sekretari Ekzekutiv i

13 Tetor, 2020

Komisioneri për Zgjerimin, Oliver Varhelyin deklaroi se Bashkimi Europian e ka shumë seriozisht politikën e zgjerimit për Shqipërinë. Gjatë një

7 Tetor, 2020

Komisioneri europian për zgjerimin, Oliver Varhelyi iu është drejtuar shqiptarëve me një mesazh nga foltorja e parlamentit menjëherë pas mbërritjes

7 Tetor, 2020

Komisioneri për Fqinjësinë dhe Zgjerimin Olivér Várhelyi, deklaroi sot se Shqipëria ka përparuar në objektivat për hapjen e bisedimeve të

6 Tetor, 2020

Është publikuar progres-raporti i Këshilli Europian për Shqipërinë, i cili do të prezantohet gjerësisht ditën e nesërme nga Komisioneri për

6 Tetor, 2020

Ish-presidenti i Komisionit Europian, Romano Prodi ka folur në forumin “Tirana Connectivity Forum”, ndërsa është shprehur se nuk ka asnjë

4 Tetor, 2020

Lufta kundër korrupsionit në Shqipëri është bërë kaq e sofistikuar dhe kaq e fuqishme sa vendi është i gatshëm të

26 Shtator, 2020

Kuvendi i Shqipërisë miratoi sot me 108 vota pro projektrezolutën “Mbi hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BashkiminEuropian

24 Shtator, 2020

Zëvendëssekretari i Punëve të Jashtme, Ivan Scalfarotto zhvilloi një video-konferencë me delegacionin shqiptar të kryesuar nga kryenegociatori për negociatat e

24 Shtator, 2020