×
Thursday, June 1, 2023

Rafael Nadal eliminohet nga “Australian Open”

January 29, 2020Tenisti numër një në botë, Rafael Nadal është eliminuar në “Australian Open 2020” nga tenisti austriak Dominic Thiem me rezultatin 3-1.

Thiem rezervoi vendin e tij për në gjysmëfinale për herë të parë, duke fituar ndeshjen katër orëshe kundër Nadal me rezultatin 3-1 në sete (7-6, 7-6, 4-6, 7-6) në Rod Laver Arena.

Kampioni 19 herë i Grand Slamëve, Nadal u bë kampion i “Australian Open” në vitin 2009, që është titulli i tij i vetëm në turne.

Që nga triumfi i tij i vetëm në Australian Open, Nadal luajti finalet e viteve 2012, 2014, 2017 dhe 2019 në Australi.

“Mezi pres të kthehem të premten”, tha 26-vjeçari Thiem, pas fitores së tij ndaj Nadalit.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments