×
Sunday, June 4, 2023

OPEC: Kërkesa botërore për naftë në kolaps

April 16, 2020OPEC parashikon një kolaps historik të kërkesës botërore për naftë deri në vitin 2020 për shkak të paralizës së përhapur ekonomike për shkak të COVID-19, duke konfirmuar sot se ari i zi ka pësuar një tronditje historike, brutale, të skajshme dhe planetare në treg.

Sipas parashikimeve të publikuara në raportin e saj mujor, Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) pret që konsumi botëror të arrijë në 92,82 milionë fuçi në ditë këtë vit, një rënie e paparë me rreth 6,85 milionë fuçi në ditë në krahasim me vitin 2019 (-6.87%).

“Pandemia e Covid-19 tani po ndikon në kërkesën për naftë të shumë vendeve dhe rajoneve, me një ndikim të paparë në nevoja, veçanërisht për karburantet e transportit, ndërkohë që flotat e linjave ajrore kanë mbetur në tokë dhe masat e kontrollit të lëvizjeve kanë paralizuar globin”, tha OPEC.

Në këtë sfond, organizata parashikon se kërkesa globale bruto do të bjerë me 12 milionë fuçi në ditë në tremujorin e dytë, në krahasim me një vit më parë, para se të ketë një rimëkëmbjeje modeste, me një rënie të pritshme prej 6 milionë fuçi në tremujorin e tretë dhe rreth 3,5 milionë fuçi gjatë tre muajve të fundit të vitit.

Në përpjekje për të frenuar rënien e çmimeve, OPEC dhe partnerët e saj kryesorë ranë dakord të dielën të ulin prodhimin në 9,7 milionë fuçi në ditë në maj dhe qershor, ndërsa vendet e G20-s premtuan bashkëpunim të shtuar.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments