×
Friday, August 12, 2022

Japonia ndalon udhëtarët nga 18 vende europiane

March 24, 2020

Japonia ka vendosur ndalesë për hyrjen e shtetasve të huaj që vijnë nga 18 vende evropiane dhe Irani për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

Agjencia e lajmeve Kyodo tha se udhëtarët e huaj që kanë qenë në ndonjë nga 19 vendet gjatë dy javëve para mbërritjes në Japoni do të largohen.

Vendet evropiane janë Andorra, Austria, Belgjika, Danimarka, Estonia, Franca, Gjermania, Italia, Lihtenshtajni, Luksemburgu, Malta, Monako, Holanda, Norvegjia, Sllovenia, Spanja, Zvicra dhe Vatikani.

“Ndalimi i rrethanave të veçanta, nuk do të ketë përjashtime”, tha ministri i Jashtëm, Toshimitsu Motegi, në një konferencë shtypi.

Raporti citon një burim qeveritar të ketë thënë se një grup pune i kryesuar nga kryeministri Shinzo Abe do të marrë vendim së shpejti për një datë për ndalimin që të hyjë në fuqi i cili ende nuk është përfunduar.

Masa, e cila do të ishte grupi më i gjerë i kontrolleve kufitare të vendosura nga Japonia, vjen pasi numri i rasteve të COVID-19 në vend është rritur mbi 1.120, me 42 vdekje.

Pandemia ka hedhur dyshime edhe mbi të ardhmen e Lojërave Olimpike të këtij viti në Tokio

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments