×
Wednesday, August 10, 2022

Filmi “Honeyland” nga Maqedonia e Veriut nominohet për filmin më të mirë të huaj

February 8, 2020

Regjisorët e filmave ndërkombëtarë të nominuar  për çmimet Oscar parakaluan këtë të enjte në Bevery Hills vetëm dy ditë para natës së madhe. Filmat nga Koreja e Jugut, Spanja, Polonia, Franca dhe Maqedonia e Veriut janë nominuar në këtë kategori, e cila dikur quhej filmi më i mirë  në gjuhë të huaj, por u ndryshua këtë vit nga Akademia për të pasqyruar një qasje më pozitive dhe gjithëpërfshirëse ndaj filmave të prodhuar jashtë Hollywood.

“Parasite i”, një satirë në lidhje me hendekun e gjerë midis të pasurve dhe të varfërve në Korenë e Jugut, ka gjashtë nomine  Oscar, duke përfshirë çmimin e lakmuar për foto më të mirë, regjisorin më të mirë dhe skenarin më të mirë. Spanja përfaqësohet nga “Dhimbje dhe Lavdi” e drejtorit Pedro Almodovar në lidhje me depresionin dhe procesin krijues. Filmi fitoi gjithashtu një çmim të parë për Oscar për aktorin kryesor Antonio Banderas.

Hyrja franceze “Les Miserables”, e shkruar dhe e drejtuar nga Ladj Ly, djali i një emigranti nga Mali, u frymëzua nga trazirat e vitit 2005 në një zonë multietnike, të klasës punëtore të Parisit, dhe ishte gjithashtu një fitues në festivalin e filmit në Kanë.”Honeyland”, nga Maqedonia e Veriut, tregon historinë  e një prej bletërritësve  të fundit në një fshat të largët në territorin e ish-Jugosllavisë.

Filmi është nominuar edhe në fushën për  të dokumentarin më të mirë. Producenti Atanas Georgiev tha që ekipi i produksionit i kishte ofruar mbështetje financiare protagonistit të filmit Hatidze Muratova dhe një familje që gjithashtu interpretonte në film. 

“Corpus Christi” i Polonisë është një dramë në lidhje me një djalë të ri me prejardhje kriminale, i cili më vonë bëhet  prift dhe i ndihmon fshatarët të shërohen nga një tragjedi. Çmimet Oskarë do të shpërndahen në një ceremoni madhështore  në Hollywood në 9 shkurt.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments