×
Friday, July 31, 2020

Britania e Madhe stacioni i radhës në Formula 1

July 31, 2020

Emocionet e kampionatit botëror në Formula 1 do të fillojnë me garën e katërt që do të zhvillohet në Britaninë e Madhe.

Gara e katërt e kalendarit të 2020 që është revizionuar për shkak të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19), do të zhvillohet në pistën 5.8 km Silverstone në rajonin Northamptonshire të Brianisë.

Xhirot për renditjen me sfidën prej 52 xhirosh do të fillojë nesër në orën 15.00, ndërsa gara të dielën me 2 gusht në orën 15.10.

Po ashtu edhe me 9 gusht sërish në pistën Silverstone do të mbahet edhe raundi i 5‘të i sezonit.

Piloti i ekipit Mercedes që është lider në kampionat, Lewis Hamilton ka fituar 2 herë, ndërsa shoki i tij i skuadrës Valtteri Bottas ka kryersuar një herë.

Pesë renditjet e para të klasifikimit të pilotëve dhe ekipeve përpara British Grand Prix janë si më poshtë :

– Klasifikimi i pilotëve

1. Lewis Hamilton (Britania e Madhe): 63 pikë

2. Valtteri Bottas (Finlanda): 58

3. Max Verstappen (Holanda): 33

4. Lando Norris (Britania e Madhe): 26

5. Alexander Albon (Tailanda): 22

6. Sergio Perez (Meksika): 22

– Klasifikimi i ekipeve

1. Mercedes: 121

2. Red Bull: 55

2. McLaren: 41

4. Racing Point: 40

5. Ferrari: 27

Eunews.al

Komente

avatar
  Ndiqe  
Me lajmëro për