×
Thursday, June 1, 2023

Rusia i dërgon SHBA-së pajisje mjekësore për luftën kundër koronavirusit

April 1, 2020Rusia i dërgon SHBA-së pajisje mjekësore në kuadër të luftës kundër koronavirusit të ri (Covid-19).

Në një deklaratë nga Ministria ruse e Mbrojtjes thuhet se një avion me pajisje mjekësore dhe maska u nis drejt SHBA-së nga aeroporti ushtarak “Chkalovsky” në Moskë.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov dje deklaroi se “Për shkak të situatës së keqe epidemiologjike në SHBA, Rusia propozoi ndihmë me pajisje mjekësore dhe mbrojtëse. Trump e pranoi këtë me mirënjohje”.

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin dhe presidenti i SHBA-së, Donald Trump zhvilluan një bisedë telefonike më 30 mars.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments