×
Sunday, September 25, 2022

Raporti i Pentagonit: Serbia ka intensifikuar marrëdhëniet me Rusinë që nga 2012

December 7, 2019

Serbia është pjesa e Ballkanit Perëndimor më e ndjeshme ndaj ndikimit rus, dhe marrëdhëniet midis dy vendeve ishin në një nivel më të ulët para se të vinte në pushtet Partia Progresive Serbe në vitin 2012, thekson Raporti i Departamentit të Mbrojtjes së Shteteve të Bashkuara.

Raporti i Pentagonit, shkruar në maj, por i botuar vetëm kohët e fundit, thotë se Rusia, për të kundërshtuar izolimin ndërkombëtar që ndodhi pas aneksimit të Krimesë në vitin 2014, ka filluar të shfaq interes të shtuar për Serbinë, raporton Radio Evropa e Lirë.

Këto raportime nuk kaluan pa përgjigje, thekson Raporti. Pas ardhjes në pushtet në vitin 2012, Partia Progresiste Serbe ka ndërmarrë hapa për të thelluar bashkëpunimin me Rusinë, duke nënshkruar një marrëveshje për bashkëpunim strategjik në vitin 2013 dhe duke mbajtur të paktën dy ushtrime të përbashkëta ushtarake në vit.

Serbia është gjithashtu i vetmi vend në rajon që blen pajisje ushtarake nga Rusia, thuhet në Raport. Megjithatë, kujton që Shtetet e Bashkuara mbeten partneri më aktiv i Serbisë, i cili ka miratuar një Plan të Veprimit të Partneritetit Individual me NATO-n.

“Serbia ka më shumë se dyfishuar numrin e angazhimeve me SHBA-në në krahasim me çdo vend tjetër. Sidoqoftë, mungesa e transparencës në përparësitë strategjike dhe operative të Serbisë e ndërlikon bashkëpunimin mbrojtës “, thuhet në Raport.

Duke komentuar gjetjet e Raportit, Profesori i Universitetit John Hopkins në Uashington Edward Joseph tha se “ai konfirmon atë që dyshohet për një kohë të gjatë”.

“Serbia po e intensifikon bashkëpunimin e saj ushtarak me Rusinë, ndërsa, në të njëjtën kohë, brenda vendit, po bën hapa prapa në raport me reformat dhe demokratizimni dhe raportohet se po përpiqet të zgjidhë çështjen e Kosovës. Dhe ne e dimë se Rusia nuk ka interes për të zgjidhur çështjen,” tha Joseph për Zërin e Amerikës.

Ai vuri theks të veçantë në bashkëpunimin midis shërbimeve sekrete të Serbisë dhe Rusisë, duke thënë se nuk mund të injorohet dhe se është kundër BE-së dhe Perëndimit.

“Ne duhet të bisedojmë me Presidentin Vuçiç shumë më hapur dhe ne duhet të ndalojmë t’i kërkojmë atij që të gjejë një zgjidhje për Kosovën dhe disi ta kompensojë atë. Askush nuk duhet të mendojë për kompensim për një udhëheqës që ka një bashkëpunim kaq të gjerë me një armik siç është Moska dhe që shkon kundër qytetarëve të tyre dhe heq liritë që u takojnë atyre “, tha Joseph.

Kur bëhet fjalë për vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor, Raporti vë në dukje komplikimet e bashkëpunimit me Bosnjë Hercegovinën për shkak të tensioneve etnike dhe politike në vend, raporton RFE.

“Tensionet në Bosnje Hercegovinë janë nxitur më tej nga marrëdhëniet midis institucioneve shtetërore dhe subjekteve të Federatës së Bosnje-Hercegovinës nga njëra anë, ndërsa nga ana tjetër është entiteti me shumicë serbe e Republika Srpskas”, thuhet në raport, duke shtuar se partitë kryesore serbe të Bosnjës kundërshtimi i anëtarësimit në NATO i jep Rusisë një mundësi për të destabilizuar Bosnje Hercegovinën.

Marrëdhëniet me Kosovën përshkruhen se janë në një fazë të rishqyrtimit për shkak të transformimit të Forcave të Sigurisë së Kosovës. Kjo nuk përfshin mandatin e KFOR-it.

Më në fund, Raporti vlerëson se politika e Maqedonisë së Veriut përcaktohet fuqimisht nga qëllimi i saj për t’u anëtarësuar në NATO, e cila ka forcuar rezistencën ndaj ndërhyrjes ruse.

European Western Balkans

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments