×
Sunday, October 1, 2023

Prokurori i Kosovës akuzon paraushtarakun serb për krime lufte

December 8, 2019Prokurorët e Kosovës kanë lëshuar akuza për krime lufte kundër një ish oficeri policor serb, të dyshuar për torturimin e shqiptarëve të Kosovës gjatë luftës 1998-99, sipas një deklarate të lëshuar të Premten.

I dyshuari, i identifikuar vetëm si N.A., ishte pjesë e forcave rezervë të policisë serbe në kryeqytetin Prishtinë, i cili në maj të vitit 1999, së bashku me forcat e tjera paramilitare të paidentifikuara, torturuan dy shqiptarë që ende po vuajnë pasojat e saj, thuhet në deklaratë. Ai gjithashtu deklaroi që paramilitari serb vodhi sendet, automjetet dhe sendet e tjera të vlefshme të shqiptarëve.

Nuk është e qartë nëse i dyshuari është nën arrest.

Lufta e vitit 1998-99 në Kosovë, atëherë një provincë në Serbi, përfundoi pas një fushate 78-ditore të bombardimeve të NATO-s kundër një goditjeje të përgjakshme serbe ndaj nacionalistëve etnikë shqiptarë. Më shumë se 10,000 njerëz vdiqën gjatë konfliktit, dhe 1.650 janë akoma të pa llogaritur.

Shpallja e pavarësisë e Kosovës e vitin 2008, vijon të mos njihet nga Serbia.

Asociated Press

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments