×
Tuesday, March 28, 2023

Presidenti i SHBA, Joe Biden i kërkon Aleksandër Vuçiç të njohë Kosovën

February 7, 2021Presidenti i ri i SHBA-ve, Joe Biden, i ka dërguar një letër presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ku i kërkon që të njohë Kosovën.

Presidenti Biden në letrën e tij i ka kërkuar Aleksandër Vuçiç arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse Kosovë-Serbi, që do të përqendrohet në njohjen reciproke.

Letra ka ardhur në kuadër të Ditës së Shtetësisë të Serbisë, ku Biden, ka konfirmuar mbështetjen amerikane në integrimin evropian të Serbisë, por kërkesa e tij është që Kosova të njihet, për normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve e cila përqendrohet në njohjen reciproke.

Mediat serbe shkruajnë  më the se kërkesës për njohje reciproke ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, pritet që Vuçiq sot t’i përgjigjet këtij mesazhi. 15 shkurti është dita e shtetësisë së Republikës së Serbisë.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments