×
Saturday, June 3, 2023

Merkel dhe Macron do të organizojnë Samitin Kosovë-Serbi kur të plotësohen kushtet e rifillimit të dialogut

March 25, 2020Kur të plotësohen kushtet për rifillimin e Dialogut Kosovë-Serbi dhe kriza COVID-19 të tejkalohet, Presidenti francez Emanuel Macron dhe Kancelarja gjermane, Angela Merkel planifikojnë të organizojnë një Samit midis Serbisë dhe Kosovës në Paris, me pjesëmarrjen e liderëve të të dyja vendeve dhe Përfaqësuesit të Lartë të BE-së Borrell.

Lajmi u njoftua në një deklaratë të përbashkët nga Ministritë e Punëve të Jashtme të Francës dhe Gjermanisë, të cilat gjithashtu theksuan se Kosovës i duhet një qeveri e qëndrueshme dhe plotësisht funksionuese për t’u marrë me këtë krizë.

Prandaj, ata kërkuan që vota e mosbesimit në Qeveri të rishqyrtohej ose shtyhej.

Sidoqoftë, seanca, e shkaktuar nga partneri i koalicionit Lidhja Demokratike e Kosovës, tashmë është duke u zhvilluar. Gjermania dhe Franca përshëndetën qëllimin e kryeministrit Kurti për të rifilluar dialogun me Serbinë dhe për të përfshirë të gjithë palët e interesuara në mënyrë që Kosova të flasë me një zë.
“Vendimi i marrë nga Qeveria e Kosovës më 20 Mars për të hequr tarifën 100% të lëndëve të para është një hap i parë i rëndësishëm në drejtimin e duhur. Ne presim që tarifat të pezullohen plotësisht nga 1 prilli dhe ne presim që Serbia të bëjë pjesën e saj të përpjekjeve ”, thuhet në deklaratë.

Ai gjithashtu theksoi se mosmarrëveshja midis Serbisë dhe Kosovës është çështje europiane e sigurisë, prandaj Bashkimi Europian do të vazhdojë të udhëheqë përpjekjet e lehtësimit sa më shpejt që të dy palët të bien dakord për të rifilluar bisedimet e tyre.

Për më tepër, koordinimi me partnerët e BE-së, veçanërisht Shtetet e Bashkuara, do të ndiqet, deklaruan Franca dhe Gjermania.

Nga ana tjetër, Ambasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett, në një prononcim të postuar në Twitter dje, tha se ai është i kënaqur të shohë që Parlamenti i Kosovës të zhvillojë një seancë për votimin e mosbesimit në qeverinë e Albin Kurtit.

“Kënaqësia për të parë se Kuvendi do të mbajë një seancë për votimin e mosbesimit nesër,” tha Kosnett në Twitter.

Sot më parë, deputeti i Parlamentit Evropian (MEP) dhe raportues i përhershëm për Kosovën, Viola von Cramon-Taubadel, ka kritikuar Ambasadën Amerikane në Kosovë për mbështetjen e votës së parlamentit për mosbesim në qeverinë e Albin Kurtit, transmeton Gazeta Express.

“Një qëllim i vet i SHBA në Kosovë me një dimension historik. Si mund të jesh i kënaqur një ambasador të shohësh një qeveri funksionale të binte në pandeminë e Corona? E pabesueshme. Papërgjegjshme. Ndihem shumë keq për qytetarët e Kosovës, ”shkroi ajo në Twitter.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments