×
Saturday, June 3, 2023

Koronavirusi, vetëizolohet kryeministri i Kanadasë Trudeau

March 12, 2020Kryeministri i Kanadasë, Justin Trudeau është vetëizoluar nga frika e koronavirus. Sipas BBC, lajmi është konfirmuar nga burime të brendshme të kryeministrit, pasi bashkëshortja e tij, Sophie Gregoire-Trudeau, shfaqi simptoma të lehta të sëmundjes, pasi kishte marrë pjesë në një ceremoni në Londër.

Tashmë të dy janë vetëizoluar në shtëpinë e tyre deri sa të dalin rezultatet e testeve. Deri më tani Kryeministri kanadez nuk ka shfaqur asnjë simptomë, ndërkohë të gjitha angazhimet po i kryen nga shtëpia. Nërsa mjekët mbajnë nën vëzhgim shëndetin e tij.

Në axhendën e takimeve të Kryeministrit Trudeau ishin planifikuar takime 2-javore, por të gjitha janë anuluar dhe janë shtyrë për një moment të dytë. Aktualisht, sipas autoriteteve shëndetësore.

Në Kanada deri më tani janë 103 persona të infektuar me koronavirus .

Në rang global janë regjistruar mbi 4600 viktima dhe mbi 126,258 të tjerë janë prekur nga koronavirusi. Kina e cila ishte vendi i parë në botë i prekur nga koronavirusi pasi atje shpërtheu për herë të parë. Ndërkohë tashmë në Europë Italia është vendi më i prekur, ku numri i të prekurëve ka shkuar në 1016 dhe janë prekur mbi 12 mijë të tjerë. SHBA ka mbyllur të gjitha udhëtimet me Europën për një muaj si shkak i këtij virusi. Greqia shënoi viktimën e parë sot nga koronavirusi, ndërsa në Shqipëri janë 23 të infektuar dhe një viktimë.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments