×
Monday, July 15, 2024

Koronavirusi, tkurret ekonomia e Gjermanisë

March 30, 2020


Për momentin ekspertët kryesorë të ekonomisë gjermane e shohin zhvillimin më të mundshëm normalizimin e situatës ekonomike gjatë verës. Këtë vit, ekonomia në Gjermani do të tkurret ndjeshëm për shkak të pandemisë Corona.

Komisioni i posaçëm i ekspertëve ka publikuar një raport të veçantë. Në rastin më të mirë, ekspertët presin që prodhimi i brendshëm bruto në Gjermani të bjerë me 2.8 përqind këtë vit. Po të zgjasin shumë kufizimet për të luftuar pandeminë dhe për rimëkëmbjen e ekonomisë, rënia mund të jetë dy herë më e lartë. 

Ekonomistët e shquar rekomandojnë për Gjermaninë një program stimulimi ekonomik. Por ai mund të hyjë në fuqi vetëm pasi të kenë mbaruar kufizimet. Për vitin e ardhshëm, ekspertët presin që ekonomia të rritet përsëri në të gjitha fushat.

Ekspertët nuk i japin ndonjë rekomandim Qeverisë federale përsa i përket kohëzgjatjes së kufizimeve. Për momentin ekonomistët shohin zhvillimin më të mundshëm normalizimin e situatës ekonomike gjatë verës. Sipas kryetarit të komisionit të ekspertëve, Lars Feld, masat fiskale të qeverisë federale janë me vend dhe të mirëseardhura.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments