×
Thursday, September 28, 2023

Izrael/ Arrihet marrëveshja për një koalicion qeverisës, Netanyahu do të mbetet kryeministër

April 20, 2020Një marrëveshje për formimin e një qeverie koalicioni u arrit ditën e sotme në Izrael nga palët e kryeministrit në largim, Benjamin Netanyahu, dhe lideri i opozitës, Benny Gantz. Për të nënshkruar marrëveshjen ishin të dy palët. Netanyahu dhe Gantz u takuan për herë të dytë gjatë ditës, duke arritur një marrëveshje për formimin e një “qeverie kombëtare të urgjencës“.

Mediat izraelite raportuan se marrëveshja mbulon një periudhë tre-vjeçare. Gjatë kësaj periudhe Netanyahu do të mbajë postin e kryeministrit për 18 muajt e parë. Më vonë Gantz do të bëhet kryeministër. Marrëveshja i jep fund muajve të paralizës politike dhe shmang atë që do të ishte kthimi i katërt në votime për qytetarët izraelitë. Sipas raporteve nga shtypi I izraelit, në 18 muajt e parë të qeverisë së udhëhequr nga Netanyahu, Gantz do të jetë Ministër i Mbrojtjes ndërsa numri dy në partinë e tij, Gabi Ashkenazi, do të udhëheqë diplomacinë.

Përveç Likud dhe Blu e Bardhtë, qeveria e re do të përfshijë edhe laburistët e Amir Peretz, tek i cili duhet të shkojnë ministritë e Ekonomisë dhe Mirëqenies, dhe dy partitë ultra-ortodokse Shas dhe United Torah Judaism, ndërsa ultra-djathtas e Yamina mund të bashkohuni më vonë. Nga 32 ministra (të cilët më pas do të bëhen 36 vjeç), Financat, Shëndetësia, Brendshme, Siguria Publike, Strehimi, Transporti dhe Edukimi do të shkojnë në bllokun e djathtë, plus kryesinë e Knesset në gjysmën e parë të legjislaturës, ndërsa për bllokun e majtë shkojnë Mbrojtja, Punët e Jashtme, Drejtësi, Media, Kulturë dhe Ekonomi.

Do të ketë një “kabinet Coronavirus” për të menaxhuar emergjencën Covid-19 dhe një tjetër “kabinet pajtimi” për të shëruar ndarjet në vend pas një viti e gjysmë të luftës politike pa asnjë ndalesë. Në rast Netanyahu të shpërndajë Parlamentin, Gantz menjëherë do të marrë postin e Kryeministrit dhe nuk do të ketë zgjedhje para gjashtë muajsh.

Zgjerimi i sovranitetit të Izraelit mbi vendbanimet, të parashikuara në planin e paqes për rajonin e promovuar nga administrata Trump, do të kryhet “me përgjegjësi”, nënvizoi Gantz. Palestinezët menjëherë dënuan qeverinë izraelite të unitetit kombëtar në favor të aneksimit të kolonive në Bregun Perëndimor më 1 korrik. Perspektiva e përfshirjes së territorit tjetër palestinez konsiderohet një kërcënim për rendin botëror dhe në veçanti për paqen, sigurinë dhe stabilitetin në Lindjen e Mesme. Kështu tha Saeb Erekat, një ish-negociator kryesor palestinez, i cituar nga Wafa.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments