×
Thursday, September 17, 2020

COVID-19/ Tregu europian i automjeteve në rënie prej 18%

September 17, 2020

Tregu europian i automjeteve, i goditur në pranverë nga kriza shëndetësore, ka pësuar sërish rënie prej 18,9% në një vit në muajin gusht, shenjë e rimëkëmbjes së ngadaltë dhe të vështirë, sipas shifrave të publikuara sot. “Grupet franceze dolën pak më keq se mesatarja muajin e kaluar. Grupi Renault (me Dacia, Lada dhe Alpine) pësoi një rënie prej 24,7% në regjistrimet e tij krahasuar me gushtin 2019, ndërsa PSA (Peugeot, Citroën, Opel / Vauxhall, DS) regjistroi një rënie prej 20,8%”, theksoi Shoqata e Prodhuesve Evropianë të Automjeteve (ACEA) në një komunikatë.

Eunews.al

Komente

avatar
  Ndiqe  
Me lajmëro për