×
Tuesday, October 3, 2023

Turqia rinis turizmin/çertifikatë higjene dhe shëndetësore për hotele

May 12, 2020Me verën shumë pranë, Turqia e Rexhep Tajip Erdogan është e vendosur të mos e humbasë sezonin turistik i cili, në vend, vlen 34.5 miliardë dollarë dhe është një burim themelor i valutës së huaj të dobishme për mbajtjen e inflacionit nën kontroll.

Dje, Ministri i Kulturës dhe Turizmit, Mehmet Nuri Ersoy, prezantoi planin që duhet të lejojë që hotelet dhe strukturat e tjera që operojnë në sektor të jenë në gjendje të hapen së shpejti për të mirëpritur vizitorët nga 1 qershori. Dispozita më e rëndësishme parashikon krijimin e një çertifikate të higjenës dhe shëndetit, e cila duhet të lëshohet nga “institucionet e njohura ndërkombëtare” për të siguruar “një nivel të lartë” të standardeve të sigurisë. “Programi ynë i çertifikimit duhet të sigurojë që mysafirët tanë në Turqi të mund t’i bëjnë pushimet e tyre të sigurta dhe higjenike dhe të ndjehen rehat gjatë vizitës së tyre,” tha Ersoy, duke sqaruar se plani gjithashtu përfshin “masa parandaluese dhe mbrojtëse përfshirë transportin ajror, detar dhe tokësor, portet e mbërritjes, të gjitha lehtësirat që ofrojnë një përvojë pushimesh, kushtet shëndetësore të punonjësve në sektor dhe vetë turistët “.

Turqia regjistroi 1.542 raste të reja të koronavirusëve brenda 24 orëve, duke e çuar totalin në 138,657 me numrin e vdekjeve në 3786. Për të siguruar që këto numra të mos ndikojnë te të gjithë pasagjerët gjatë fluturimeve të Turkish Airlines, të destinuara të funksionojnë së shpejti, do t’ju kërkohet të veshin maska ​​për të hyrë në aeroportet “nga momenti i kontrollit deri në check-out” dhe t’i nënshtrohen kontrollit të temperaturës. Punonjësit e industrisë së udhëtimit do të marrin trajnime dhe pajisje higjienike dhe do t’i nënshtrohen kontrolleve të rregullta. Do të kërkohet nga hotelet dhe restorantet që të sigurojnë masa distancimi shoqëror dhe ka një angazhim për të siguruar sterilizimin e shpeshtë të automjeteve të transportit publik, ku gjithashtu do të merren masa për distancimin shoqëror.

Pas fundjavës së pestë rresht të shtetrrethimit në vend, parukierët dhe berberët u rihapën pas 50 ditësh, të cilat do të duhet të jenë në përputhje me masat e rrepta të higjenës dhe distancimin shoqëror dhe detyrimin për të veshur maska. Drita jeshile nga gjithashtu për 436 qendrat tregtare turke, të mbyllura nga 20 Mars, ku sidoqoftë, baret dhe restorantet do të mbeten të mbyllura për momentin. Fillojnë gjithashtu sektorë të ndryshëm të prodhimit, përfshirë shumë fabrika të mëdha automobilash.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments