×
Monday, February 26, 2024

Shpërndahet parlamenti i Izraelit, zgjedhjet e reja më 2 mars të 2020-ës

December 12, 2019


Në më pak se një vit Izraeli do të mbajë zgjedhjet e treta, pasi parlamenti vendosi të shpërndahet si pasojë e pamundësisë së formimit të qeverisë së re.
Parlamenti i Izraelit votoi të mërkurën që të shpërndahej, një përpjekje kjo për t`i dhënë fund bllokimit politik. Me një votim prej 94 votave pro dhe asnjë kundër, të gjithë ligjvënësit miratuan një mocion i cili shpërndau parlamentin dhe caktoi datën e re të zgjedhjeve, të cilat do të mbahen në 2 mars të vitit 2020.
Vendimi erdhi pasi Kryeministri Benjamin Netanyahu dhe rivalja e tij kryesore Benny Gantz nuk arritën të formojë një shumicë parlamentare për formimin e qeverisë. Asnjë prej të dyve nuk ishte i gatshëm të bëjë kompromis për kërkesat e tyre thelbësore për një marrëveshje për ndarjen e energjisë.

Zgjedhjet e ardhshme, megjithatë, do të mbahen nën hijen e një aktakuze për korrupsion ndaj kryeministrit Netanyahu, e cila u shpall muajin e kaluar. Netanyahu, 70 vjeç, ka akuzuar autoritetet ligjore për përpjekjen e një “grushti shteti”. Kritikët pohuan se Netanyahu po përpiqej të minojë shtetin e së drejtës dhe të vendosë një temë të fushatës zgjedhore duke e portretizuar veten si viktimë e komplotit.

Netanyahu do të mbetet kryeministri i Izraelit, deri në zhvillimin e zgjedhjeve të reja. Si kryeministër, Netanyahu nuk ka asnjë detyrim ligjor të jap dorëheqjen si rezultat i aktakuzës, dhe ndërsa është në detyrë ai mund t’i kërkojë legjislaturës t’i japë atij imunitet nga ndjekja penale.

Presstv

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments