×
Wednesday, July 17, 2024

Rohani refuzon ndihmën e SHBA-së për luftimin e koronavirusit

March 23, 2020


Irani e refuzoi sërish ofertën e Shteteve të Bashkuara për ndihmë humanitare në betejën kundër koronavirusit.

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani, tha se Uashingtoni duhet t’i heqë sanksionet kundër Republikës Islamike, nëse do që ta ndihmojë atë.

“Udhëheqësit amerikanë po gënjejnë. Nëse duan ta ndihmojnë Iranin, e gjitha që duhet të bëjnë, është të heqin sanksionet. Pastaj, do të mund ta trajtonim shpërthimin e koronavirusit”, tha Rohani në një fjalim televiziv.

Irani është vendi i goditur më së keqi nga koronavirusi në Lindjen Mesme.

Rreth 1,700 njerëz kanë vdekur atje, ndërsa mbi 21,000 janë konfirmuar si të infektuar.

Uashingtoni i ka ofruar ndihmë humanitare Iranit, por udhëheqësi suprem i këtij vendi, Ajatollah Ali Khamenei, e ka refuzuar atë të dielën.

Tensionet midis Iranit dhe Shteteve të Bashkuara janë rritur qysh në vitin 2018, kur presidenti amerikan, Donald Trump, është tërhequr nga një marrëveshje bërthamore me Iranin dhe i ka rikthyer sanksionet ekonomike kundër tij.

Autoritetet iraniane kanë thënë se sanksionet e SHBA-së i kanë dëmtuar përpjekjet e tyre për të luftuar shpërthimin e koronavirusit.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments