×
Monday, August 15, 2022

Raporteri Europian për Malin e Zi, Picula thirrje per dialog konstruktiv

May 22, 2020

Raportuesi i Parlamentit Evropian për Malin e Zi, Tonino Picula (S&D) bëri thirrje për një dialog konstruktiv dhe një qasje të qetë në lidhje me tensionet midis autoriteteve malazeze dhe Kishës Ortodokse Serbe, e cila erdhi pasi kjo e fundit vazhdoi të mbajë shërbime lutjeje përkundër ndalimit të tubimeve të vendosura për shkak të pandemisë COVID-19, duke rezultuar në një arrestim të përkohshëm të një peshkopi dhe priftërinjve të Kishës. Ngjarja shkaktoi protesta në të gjithë vendin.

Të gjithë aktorët politikë dhe socialë duhet të jenë të vetëdijshëm që veprimet e tyre përfaqësojnë njëkohësisht një nivel përgjegjësie ndaj qytetarëve malazez. Dhe ata sigurisht nuk mbështesin rinovimin dhe përshkallëzimin e tensioneve, paqëndrueshmërinë dhe polarizimin e mëtejshëm të shoqërisë, “theksoi Picula për European Western Balkans, duke shtuar se kjo është veçanërisht e rëndësishme për shkak të problemeve të ardhshme ekonomike që do të ndjehen në turizëm dhe në tërë ekonominë e Malit të Zi.

Raportuesi i Parlamentit Evropian për Malin e Zi shpjegoi se lufta efektive kundër pandemisë COVID-19 tregoi nevojën për mirëkuptim më të madh në mesin e qytetarëve. “Si dhe nevoja për të punuar së bashku për të zgjidhur problemet që bashkojnë, jo veçojnë, shoqërinë malazeze të ndarë tradicionalisht“, theksoi Picula.

Kujtojmë që tensionet në Malin e Zi u rritën pasi Parlamenti miratoi Ligjin për Lirinë Fetare në fund të dhjetorit, duke prekur drejtpërdrejt pronën e Kishës Ortodokse Serbe dhe nxitur protesta të përditshme të mbështetësve të saj.

Komisioneri Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim Olivér Várhelyi, theksoi këtë javë se është e rëndësishme të gjesh një zgjidhje paqësore dhe evropiane në Mal të Zi kur bëhet fjalë për lirinë e fesë, raporton Al Jazeera Ballkan.

Unë mendoj se shteti nuk mund të funksionojë pa respektuar lirinë e fesë. Unë i bëj thirrje kishës që të respektojë masat e paraqitura për të mbrojtur kundër koronavirusit, sepse ajo ka të bëjë me sigurinë dhe jetën e besimtarëve. Në të njëjtën kohë, unë u bëj thirrje autoriteteve të vendit të sigurojnë lirinë e fesë gjatë krizës COVID-19, “tha Várhelyi.

Komisioneri shtoi se ai do të vazhdojë angazhimin e tij në një përpjekje për të qetësuar situatën dhe për të gjetur një zgjidhje evropiane për marrëdhëniet midis Malit të Zi dhe Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi.

Kryetari i Delegacionit të PE për Serbinë, Tanja Fajon gjithashtu shprehu shqetësime për zhvillimet në Mal të Zi.

Jam vërtet i shqetësuar për tubimet [fetare] [të Kishës Ortodokse Serbe] në Mal të Zi. I bëj thirrje të gjithëve që të përmbahen nga dhuna dhe përshkallëzimi edhe më i madh i tensioneve. Të dy vendet, Serbia dhe Mali i Zi, duhet të ndërtojnë ura, jo t’i rrëzojnë ato”, tha Fajon në një intervistë për Radion Evropa e Lirë.

Fajon shtoi se Parlamenti Evropian po ndjek me vëmendje zhvillimin e ngjarjeve dhe se komiteti kompetent i PE-së do të diskutojë situatën në ditët në vijim.

EWB.com/Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments