×
Tuesday, July 23, 2024

Përplasja për dekretin e Thaçit, Komisioni i Venecias i përgjigjet Kurtit

May 5, 2020


Komisioni i Venecias i është përgjigjur Kryeministrit në detyrë të Kosovës, Albin Kurti, në lidhje me kërkesën për opinion në raport me kompetencat e Presidentit mbi formimin e qeverisë së re.

Në njoftimin e Zyrës së Kryeministrit thuhet se meqë Gjykata Kushtetuese po e trajton këtë çështje, Komisioni ka vlerësuar që të respektojë vendimmarrjen e Gjykatës Kushtetuese. Zyra e kryeministrit të Kosovës  thotë se e mirëpresin sugjerimin e Komisionit për të respektuar e pritur shqyrtimin e kërkesës dhe vendimin e Gjykatës Kushtetuese.

Më tej, sipas njoftimit, thuhet se pas trajtimit nëse shihet nevoja për sqarime shtesë dhe ndihmë për opinion nga Komisioni, do të ndërmarren hapat e nevojshëm. Kjo kërkesë u dërgua në Komisionin e Venecias pas publikimit të dekretit të presidentit dhe para vendimit për vendosjen e masës së përkohshme nga Gjykata Kushtetuese.

Pavarësisht se Gjykata Kushtetuese do të shprehet mbi aktin e Thaçit më 29 maj, partitë politike në Kosovë, kanë vijuar takimet e tyre për bashkërendimin e programit qeverisës.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments