×
Thursday, October 6, 2022

Pas kaosit dhe dhunës, Kongresi Amerikan certifikon presidentin e SHBA, Joe Biden

January 7, 2021

Joe Biden është zyrtarisht i certifikuar nga Kongresi i SHBA si fitues i zgjedhjeve presidenciale.

Pritet që Biden më 20 dhjetor në një ceremoni në Shtëpinë e Bardhë të betohet si Presidenti i ri i SHBA.

Duket se gjithë protesta e djeshme e dhunshme që shkaktoi plot 4 viktima, 14 efektivë të plagosur dhe 52 të arrestuar nga mbështetësit e Trump vetëm sa shtyu me disa orë verdiktin final.

Madje demokratët e Biden tashmë për herë të parë nga 2009 do të kenë në dorë Senatin, Kongresin dhe Presidentin në Shtëpinë e Bardhë.

Gjithsesi Trump dje deklaroi se nuk do ta pranojë rezultatin e zgjedhjeve pasi ato u manipuluan dhe vodhën.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments