×
Thursday, October 6, 2022

Parlamenti bullgar refuzon projektin për një Kushtetutë të re

November 25, 2020

Parlamenti bullgar hodhi poshtë sot një plan të diskutueshëm, i paraqitur në gusht nga kryeministri Bojko Borisov për të rishkruar kushtetutën, në një përpjekje për të zbutur krizën politike.

Ky propozim, i kritikuar kohët e fundit nga Komisioni i Venecias, organi këshillimor i Këshillit të Europës për çështjet kushtetuese, mori vetëm 110 vota pro, ndërkohë që duhej një shumicë e kualifikuar prej 160 deputetësh nga 240, që procedura të mund të miratohej.

Qeveria konservatore e nisi një iniciativë të tillë në përpjekje për të dobësuar lëvizjen e protestës, e cila denoncon ashpër lidhjet e saj të pretenduara me oligarkinë.

Por ky vendim, i parë si një manovër për të blerë kohë dhe për të qëndruar në pushtet derisa të mbaheshin zgjedhjet e përgjithshme në mars 2021, provokoi një reagim të fortë nga demonstruesit.

Përleshjet me policinë lanë më shumë se 45 të plagosur në Sofje në fillim të shtatorit.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments