×
Sunday, October 1, 2023

Kryeministri italian, Conte: Duhet unitet kombëtar përballë krizës së COVID-19

October 29, 2020Italia ka nevojë për unitet kombëtar për të përballuar pandeminë në përkeqësim të shpejtë të COVID-19, u shpreh sot kryeministri italian, Giuseppe Conte, mes shifrave rekord të infektimit dhe trazirave sociale në rritje.

Ndërsa rastet e përditshme të viruseve u rritën në pothuajse 25 000 të mërkurën, vendi është tronditur nga protestat, disa madje të dhunshme, kundër kufizimeve të saposhtrënguara.

“Kjo është me të vërtetë koha për të qëndruar të bashkuar, aq më tepër duke patur parasysh vuajtjet ekonomike, ankthin psikologjik, zemërimin, ankthin dhe shqetësimin që ndiejnë shumë nga qytetarëve tanë”, tha ai para parlamentit.

Të hënën, qeveria italiane vendosi kufizimet më të rrepta që nga fundi i bllokimit në qershor.
Baret dhe restorantet u urdhëruan të mbyllen në orën 18:00.

Gjithashtu, u mbyllën palestrat, pishinat, kinematë, teatrot dhe sallat e koncerteve.

Shkollat e mesme do ta zhvillojnë mësimin në internet, për të paktën 75 % të studentëve.

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments