×
Tuesday, October 3, 2023

Kriza nga koronavirusi, Merkel premton mbështetje për kulturën

May 9, 2020Kancelarja gjermane, Angela Merkel siguroi publikun se qeveria do të mbështeste sektorin kulturor, që ka pësuar humbje të mëdha për shkak të kufizimeve të vendosura për frenimin e koronavirusit.

Në mesazhin e saj të përjavshëm, Merkel tha se po hartoheshin strategji për të siguruar higjienën e duhur dhe respektimin e masave të sigurisë në teatro, salla koncertesh dhe opera, pasi qeveria të lejojë hapjen e tyre.

“Jemi të lumtur për të ndërmarrë hapat e parë drejt jetës së përditshme, veçanërisht në sektorin kulturor”, deklaroi Merkel.

“Kriza që filloi në mars ishte veçanërisht e ashpër për artistët”, theksoi Merkel, duke shtuar se qeveria po shqyrtonte masat e nevojshme për artistët.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments