×
Sunday, May 19, 2024

Koronavirusi u ‘zbraz xhepat’ edhe miliarderëve të botës

March 22, 2020


Edhe njerëzit më të pasur në botë kanë vuajtur nga paniku në tregjet e shkaktuara nga përhapja e koronavirusit nëpër kontinente. Java e fundit e shkurtit u bë më e keqe për tregjet e aksioneve pas krizës financiare.

Ndërsa koronavirusi përhapet me shpejtësi jashtë territorit të Kinës, shqetësimi i investitorëve për ndikimin e tij në ekonominë globale është rritur.

Këto frikë javën e kaluar ndezën një shitje masive të aksioneve në të gjithë botën. Indekset Shanghai Composite dhe Euro Stoxx 50 ranë përkatësisht 5.2% dhe 12.4%. Në SH.B.A., indeksi Dow Jones që nga e Premtja e kaluar humbi rreth 3.500 pikë, ose 12.4%.

Ja 10 miliarderët të cilët kanë humbur shifrën më të madhe të parave gjatë javës së kaluar:

Jeff Bezos

Burimi i pasurisë: Amazon

Humbja: 14.1 miliard dollarë

Warren Buffett

Burimi i pasurisë: Berkshire Hathaway

Humbja: 9,8 miliardë dollarë

Elon Musk

Burimi i pasurisë: Tesla

Humbja: 8.5 miliardë dollarë

Mark Zuckerberg

Burimi i pasurisë: Facebook

Humbja: 8.5 miliardë dollarë

Larry Allison

Burimi i shtetit: Oracle

Humbja: 7,7 miliardë dollarë

Bernard Arnault

Burimi i pasurisë: LVMH

Humbja: 7,4 miliardë dollarë

Faqe Larry

Burimi i pasurisë: Alfabeti

Humbja: 7,3 miliardë dollarë

Sergey Brin

Burimi i pasurisë: Alfabeti

Humbja: 7 miliardë dollarë

Bill Gates

Burimi i pasurisë: Microsoft

Humbja: 6.6 miliardë dollarë

Amancio Ortega

Burimi i pasurisë: Inditex

Humbja: 6.1 miliard dollarë.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments