×
Saturday, February 24, 2024

Koronavirusi tkurr ekonominë e Eurozonës

April 30, 2020


Ekonomia e Eurozonës është tkurrur me ritmin më të shpejtë në çerekun e parë të këtij viti, teksa pandemia me koronavirus ka shtyrë shumë shtete të izolohen.

Vlerësimi i parë i bruto-prodhimit të brendshëm në periudhën janar-mars, ka treguar tkurrje prej 3.8 për qind më të shpejtë në krahasim me krizën financiare.

Të dhënat e publikuara për secilin shtet kanë treguar rënie të madhe të aktivitetit ekonomik në Francë dhe Spanjë në këtë periudhë kohore.

Në Gjermani, papunësia është rritur, ndonëse shifrat janë relativisht të ulta në krahasim me kombet tjera.

Të mërkurën, Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar se ekonomia e tyre është duke u përballur me tkurrjen më të madhe për më shumë se një dekadë pasi shkalla vjetore e bruto-prodhimit të brendshëm ka rënë për 4.8 për qind.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments