×
Monday, July 15, 2024

Koronavirusi, nuk ka raste të reja brenda Kinës. Rriten rastet në Korenë e Jugut

March 21, 2020


Komisioni Kombëtar i Shëndetit i Kinës raportoi 41 infeksione të reja të ‘importuara’ nga jashtë, për një total prej 269 , dhe 7 vdekje të reja. Për të tretën ditë me radhë, Kina nuk ka pasur raste të reja të brendshme të regjistruara me koronavirus. Në të dhënat e azhurnuara vetëm një ditë më parë Komisioni Kombëtar i Shëndetit raportonte vetëm për 41 infeksione të importuara nga jashtë, ose nga njerëz që vinin nga jashtë Kinës, të prekur me virusin e Covid-19.

Ka pasur gjithsej 269 raste të importuara nga jashtë në Kinë, 14 në Pekin, 9 në Shanghai, 7 në Guangdong dhe 4 në Fujian, dhe nga dy raste në sejcilën prej në provincave të Zhejiang, Shandong dhe Shaanxi dhe një në Sichuan. Ka 7 vdekje të reja, të gjitha në Hubei (gjithsej 3,255). 590 njerëz u lane të lirë të Premten pas shërimit të konfirmuar, ndërsa rastet serioze kanë rënë me 173 njësi duke arritur në 1.963. Rastet u rritën në 81,008 në të gjithë Kinën, prej të cilëve 6,013 pacientë ende duke kaluar trajtim mjekësor, 3,255 kanë humbur jetën dhe 71.740 rastet që e kaluan sëmundjen, duke sjellë shkallën e kurimit në 88.5%. Komisioni Kombëtar i Shëndetit përmendi 106 persona ende të dyshuar për kontraktim të koronavirusit, ndërsa 9.371 janë mbajtur ende nën vëzhgim të afërt të kujdesshëm sot.

Ndërsa në Korenë e Jugut janë regjistruar raste të reja. Qendrat e Koresë për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve ka deklaruar se kjo rritje është shkaktuar nga shpërthime të vogla. Në Korenë e Jugut, megjithatë, çështjet u rritën në 147 nga 87 të enjten, duke e çuar gjithsej në 8.799

Rritja e rasteve në Korenë e Jugut, në bazë të të dhënave të raportuara të Premten, është shkaktuar nga disa shpërthime të vogla, duke përfshirë një qendër telefonike në Seul dhe një spital në Daegu. Një muaj pas viktimës së parë të shkaktuar nga Covid-19, me 8 vdekje të reja, vdekjet i tejkalojnë 100, duke arritur në 102.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments