×
Wednesday, March 22, 2023

Fauci thirrje amerikanëve: Merrni një nga vaksinat e aprovuara

February 28, 2021
Dr. Anthony Fauci, zyrtari më i lartë i sëmundjeve infektive të SHBA-së, tha të dielën se do ta merrte vaksinën e sapo aprovuar Johnson & Johnson COVID-19, duke iu përçuar kështu një mesazh amerikanët të merrnin ndonjë nga tre vaksinat e aprovuara në vend.

“Të trija janë me të vërtetë mjaft të mira, dhe njerëzit duhet të marrin atë që është më në dispozicion për ta. Nëse shkoni në një vend dhe keni J&J, dhe kjo është ajo që është në dispozicion merreni. Unë do ta merrja J&J, “tha Fauci në “Meet the Press” të NBC.

Qeveria amerikane autorizoi vaksinën me dozë të vetme Johnson & Johnson të COVID-19 të shtunën, duke e bërë atë të tretën që do të jetë në dispozicion në vend pas Pfizer / BioNTech dhe Moderna. Të dyja vaksinat kërkojnë dy doza dhe duhet të transportohen të ngrira. Vaksina J&J mund të transportohet dhe ruhet në temperatura normale të frigoriferit.

Vaksina J&J pritet të marrë miratimin përfundimtar për përdorim të gjerë të dielën dhe dërgesat pritet të fillojnë të dielën ose të hënën.

Të dy vaksinat Pfizer dhe Moderna treguan nivele më të larta të efikasitetit në provat që përdorën dy doza kundrejt vaksinës me një dozë të J & J. Sidoqoftë, Fauci dhe ekspertë të tjerë thonë se krahasimi i drejtpërdrejtë është i vështirë sepse provat kishin qëllime të ndryshme dhe J & J u krye ndërsa qarkullonin variante të reja më ngjitëse të virusit.

Fauci tha se studimet tani janë duke u zhvilluar për të përcaktuar efektivitetin dhe sigurinë e tyre për fëmijët nën 18 vjeç, të cilët kanë më pak të ngjarë të sëmuren nga virusi.

Nxënësit e shkollës fillore mund të marrin doza drejt fundit të vitit ose fillimit të vitit të ardhshëm, ndërsa nxënësit e shkollës së mesme mund t’i marrin ato në vjeshtë, tha Fauci.

Vaksina e re i jep qeverisë amerikane një mundësi tjetër pasi përpiqet të imunizojë sa më shumë amerikanë sa më shpejt të jetë e mundur. Rreth 14% e amerikanëve kanë marrë të paktën një dozë deri më tani, sipas të dhënave të qeverisë.

Presidenti Joe Biden ka thënë se duhet të ketë furnizim të mjaftueshëm për të vaksinuar të gjithë amerikanët deri në fund të korrikut.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments