×
Saturday, July 13, 2024

BE miraton sanksione doganore kundër SHBA-së

November 9, 2020


Bashkimi Europian do të vendosë sanksione doganore kundër SHBA-së, si kundërpërgjigje për sanksionet amerikane, në kuadër të konfliktit mes kompanive ajrore ”Airbus” dhe ”Boeing” për ndihmat shtetërore, njoftoi sot Komisioni Europian.

“Ne kemi një vendim të Organizatës Botërore të Tregtisë mbi çështjen e ‘Boeing’, i cili na lejon të vendosim taksa dhe kjo është ajo që po bëjmë”, theksoi Valdis Dombrovskis, Komisioneri Europian për Ekonominë, në një deklaratë për shtyp.

“Por, Brukseli mbeti i hapur për një zgjidhje të negociuar”, shtoi ai.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments