×
Friday, June 14, 2024

Të gjithë të çmendur pas ‘Kapiten Tom’, veterani 99-vjeçar që mblodhi 26 milion sterlina për sistemin shëndetësor britanik

April 20, 2020


Qëllimi i tij fillestar ishte të mblidhte një mijë paund për të falënderuar profesionistët e shëndetit për atë që po bëjnë për Mbretërinë e Bashkuar duke luftuar koronavirusin. Kapiteni Tom Moore, një veteran 99-vjeçar i Luftës së Dytë Botërore, kishte marrë një angazhim të bënte njëqind herë xhiro rreth kopshtin të tij. Tom për të  ecur mbështetet në një karrocë me rrota. për të ecur para se të kthehet një shekull.

Pavarësisht vështirësive ishte mënyra e tij për të thënë faleminderit stafit të Sistemit Shëndetësor Britanik, i cili e mundësoi të qëndrojë përsëri në këmbë pas një rënie të keqe në të cilën theu legenin apo edhe në të kaluarën duke e shëruar atë nga një kancer i lëkurës. Megjithatë ndryshe nga ajo që ai kishte parashikuar, ndodhi diçka vërtet e jashtëzakonshme.

Brenda dy javësh, iniciativa ka arritur shifrën e tmerrshme prej mbi 26 milion paundësh. Donacionet në faqen web JustGiving erdhën nga e gjithë bota. Në 24 orët e para, kapiteni arriti të mbledhë 70 mijë paund, dhe ishte vetëm fillimi. Deri më sot, mbi një milion e 200 mijë njerëz kanë dashur të japin një kontribut, dhe “Kapiten Tom”, me zërin e tij të qetë, buzëqeshjen e printuar gjithmonë në fytyrë, medaljet e luftës në gjoks dhe ecjen e ngadaltë (me të vërtetë shumë e ngadaltë), është bërë një hero i vërtetë kombëtar.

Princi William e quajti atë një legjendë absolute. Mbreti i ardhshëm tha se është “e mrekullueshme” që “të gjithë u frymëzuan nga historia dhe vendosmëria e tij“. Vëllai i tij, Henry tha që ajo që bëri është “absolutisht e jashtëzakonshme“, jo vetëm ai, por edhe përgjigja e njerëzve që ai i quajti “mrekulli britanike“. Por mesazhet dhe komplimentet kanë ardhur nga shumë të famshëm, nga kapiteni i skuadrës së futbollit anglez, Harry Kane, te kampioni i Formula 1, Lewis Hamilton, te boksieri Anthony Joshua.

Këngëtari britanik Michael Ball madje regjistroi një version të You’ll Never Walk Alone, i cili fillon me fjalët e kapitenit i cili gjithashtu këndon, dhe menjëherë arriti në vendin e parë në tabelën e iTunes. Edhe fëmijët filluan t’i dërgojnë kartolina me falënderime dhe vizatime.

Por mesazhet më të rëndësishme erdhën nga punonjësit e shëndetit, dhjetëra foto dhe video, falë këtij njeriu që me një gjest të vogël arriti të bëjë kaq shumë për ta. Për të gjithë ata, jo vetëm për mjekët dhe infermierët. Kapiteni Tom tha që këto para, të cilat do të shkojnë për sistemin shëndetësor kombëtar dhe Charities Together, një grup shoqatash të personelit të shërbimit shëndetësor publik, janë për të gjithë ata që punojnë në spitale: madje edhe sanitarët, shoferët e ambulancave, recepsionistët . Të gjithë. Pasi të gjithë janë në front duke luftuar këtë betejë, ashtu si ai ishte në front në Indi dhe Myanmar gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ndoshta nesër do të shohim që gjërat po shkojnë shumë më mirë se sot, edhe nëse sot nuk kanë qenë aq të këqija. Kjo është gjithmonë mënyra se si i shikoj gjërat. Nesër do të jetë një ditë e mirë, “tha ai me zërin e tij të qetë dhe fytyrën e tij gjithmonë të gëzuar që e bëri atë të bëhej disi gjyshi i kombit. Ai, i cili vesh me krenari veshjen e stemës së Regjimentit të Dukës së Uellingtonit, regjimenti ushtria e të cilit njihej si ‘Dukës ë Hekurt’, sigurisht që nuk është lloji që të braktisë veten e tij nga frika ose dëshpërimi dhe kështu ai mendoi të jepte fillimi i kësaj nisme me ndihmën e vajzës së tij.

Në fillim fjalët për atë që po ndodhte filloi nga rrjetet sociale, pastaj të gjitha mediat në vend ranë në dashuri me të dhe të gjitha gazetat i rezervuan atij faqen e parë për ditë të tëra dhe me disa prej tyre që nisën një fushatë për ta bërë atë Kalorës të Mbretërisë. Ministri i Shëndetësisë, Matt Hancock, personalisht e falënderoi për shembullin që dha për kombin. Kryeministri Boris Johnson, ende larg nga jeta publike dhe duke u rikuperuar nga shtrimi në spital intensiv për Covid-19, i besoi zëdhënësit që të përçojë falënderimet e tij për “përpjekjen e tij heroike“.

Me kombin në mbyllje për tre javë, dhe me të paktën tre javë të mbetura në karantinë, Mbretëria e Bashkuar po përpiqet të inkurajojë të gjithë të bëjnë pjesën e tyre duke i’u bindur direktivave të karantinës. Në vend që të dërgojmë policinë për të bërë gjobë ose për të ndjekur vrapuesit e vetmuar në plazh, këtu ne përqëndrohemi në krenarinë kombëtare dhe përpiqemi të stimulojmë “shpërthime solidariteti”. Dhe kështu Kapiteni Tom u bë personazhi i duhur për të marrë si shembull në propagandën kombëtare. Qeveria e kuptoi këtë menjëherë. Edhe për turneun e ‘qindtë’ rreth kopshtit, ushtria dërgoi disa ushtarë për t’I shërbyer si roje të nderit. Dy rreshta ushtarësh në pozicion e përshëndetën Kapitenin ndërsa ndërmori hapat e fundit të sipërmarrjes së tij,

Një ekip i rivendosësve të avionëve po organizon një përshëndetje me avionët e Luftës së Dytë Botërore që pritet të zhvillohet në 30 Prill, ditën e 100-vjetorit të tij. Me paratë që vazhdojnë të mblidhen nga të gjitha anët, dhe përpjekja për të mposhtur këtë sëmundje të mallkuar që vazhdon akoma, kapiteni 99-vjeçar është I vendosur që ai nuk ka ndërmend të heqë dorë. Për sa kohë që ka dikush që do të dhurojë, ai do të vazhdojë të ecë në kopshtin e tij. Ky është angazhimi i ri që ai ka bërë. Dhe pastaj të gjithë në gadishmëri për të përshëndetur këtë hero të vogël, të madh, të kombit.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments