×
Sunday, September 24, 2023

“Shqipëria të anëtarësohet sa më shpejt në BE”

March 30, 2020


Ministri i Jashtëm italian, Luigi Di Maio, ka folur për situatën e krijuar nga koronavirusi në Itali, por nuk ka lënë pa përmendur edhe ndihmën që i dha Shqipëria.

Di Maio ka falenderuar edhe njëherë publikisht Shqipërinë për ndihmën e saj me 30 mjekë, ndërkohë që është shprehur se Shqipëria e meriton të anëtarësohet sa më shpejt në Bashkimin Europian.

Ndërkohë, ministri italian ka kërkuar ndihmë edhe nga BE, duke u shprehur se Italia ka shumë nevojë për mjekë dhe infermierë.

Ai konfirmoi edhe ndihmën me maska nga Kina, duke thënë se kanë mbërritur 6 milionë maska në Itali, ndërsa 8 milionë të tjera do të arrijnë nesër, nga 100 milionë që është poosia totale e shtetit fqinj.

Ai konfirmoi edhe ndihmën me maska nga Kina, duke thënë se kanë mbërritur 6 milionë maska në Itali, ndërsa 8 milionë të tjera do të arrijnë nesër, nga 100 milionë që është porosia totale e shtetit fqinj.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments