×
Tuesday, June 6, 2023

SHBA, Demokratët prezantojnë legjislacionin gjithëpërfshirës në përgjigje të protestave të brutale të policisë

June 9, 2020Demokratët në të dy dhomat përfaqësuese prezantuan reforma gjithëpërfshirëse të hënën të krijuara për të luftuar pabarazitë racore në sistemin e drejtësisë penale. Kjo është përgjigjia legjislative e shumëpritur e Partisë Demokratike ndaj dhunës së fundit të policisë kundër afrikano-amerikanëve që shkaktoi protesta masive në të gjithë vendin dhe më gjerë.

E krijuar nga drejtuesit e Grupit të anëtarëve me ngjyrë të Kongresit, Ligji për Drejtësi në Polici synon të frenojë përdorimin e forcës së tepërt nga zbatuesit e ligjit, veçanërisht dhunën që synojnë zezakët dhe pakicat e tjera, të cilët vdesin në mënyrë disproporcionale në duart e policisë.

Paketa konsiderohet goditja më agresive e zbatimit të ligjit e cila synon eliminimin e mburojës ligjore që mbron policinë nga paditë, mandatojë përdorimin e kamerave të trupit në të gjithë vendin, të kufizojë transferimet federale të armëve të stilit ushtarak në policia lokale, ndalon armët e stilit ushtarak për policinë dhe krijon një bazë të dhënash kombëtare që shpalos emrat e oficerëve me eksperiencë abuzimi.

Ai gjithashtu përfshin një projekt-ligj të miratuar nga Shtëpia në fillim të këtij viti që do të bëjë lidhjen e krimit federal të urrejtjes.

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi dhe Udhëheqësi i Minoriteteve të Senatit Charles Schumer dhe Demokratët e tjerë rrodhën legjislacionin të hënën në mëngjes, menjëherë pasi mbajtën një moment heshtjeje dhe u ulën në një gju në Qendrën e Vizitorëve në Capitol për 8 minuta dhe 46 sekonda – koha e saktë që një oficer policie i bardhë i Minneapolis u gjunjëzua në qafë të një personi të prangosur nga Afrikano-Amerikan, George Floyd, para se të vdiste.

Udhëheqësit demokratë inkuadruan reformat si një ilaç të rëndësishëm dhe të vonuar për padrejtësitë racore në zbatimin e ligjit, të cilat ata e përshkruanin si një plagë sistemike, të rrënjosur në qindra vjet skllavëri, fanatizëm dhe paragjykim kulturor.

“Kur George Floyd bëri thirrje për nënën e tij, kur iu nënshtrua asaj gju në qafë, ishte vetëm vazhdim i një tmerri që ka ekzistuar në vendin tonë për një kohë shumë të gjatë,” tha Pelosi, i mbështetur nga liderët e tjerë demokratë dhe anëtarët e Kaukusit të Zi, të gjithë u ngjitën në shall prej leshi kente.

Pas Pelosi, demokratët duan të kalojnë legjislacionin në Dhomë përpara fundit të muajit, dhe Drejtuesi i shumicës së Dhomës Steny Hoyer u zotua të thërrasë Shtëpinë përsëri në seancë sapo propozimi të jetë gati për shqyrtim.

Kjo do të krijojë një betejë me republikanët në Senat dhe Shtëpinë e Bardhë, të cilët tashmë po shprehin shqetësime se propozimi shkon shumë larg për të kufizuar fuqitë e policisë për të luftuar krimin.

Në të vërtetë, Prokurori i Përgjithshëm William Barr të Dielën hodhi poshtë nocionin se sistemi i drejtësisë penale të vendit vuan nga paragjykimet raciale të përhapura – “Unë nuk mendoj se sistemi i zbatimit të ligjit është sistem racial“, tha ai për “Face the Nation” të CBS-së – duke zbuluar se palët nuk janë rënë dakord për problemin, e lëre më një zgjidhje legjislative.

Presidenti Trump ka adoptuar një qasje të rreptë ndaj krimit dhe dënimit – një president i vetë-shpallur “ligj dhe rend” – dhe madje ndërsa demokratët po prezantonin kufijtë e tyre të propozuar për policinë, Trump po përgatitej të takohej më vonë gjatë ditës në Shtëpinë e Bardhë me zbatuesit e ligjit vendor, shtetëror dhe federal.

Këtë vit kemi parë numrat më të ulët të krimit në historinë e regjistruar të vendit tonë, dhe tani demokratët e majtë radikal duan të shpifin dhe braktisin policinë tonë. Më falni, dua LIGJ dhe RREGULL!” Trump shkroi në Twitter të hënën në mëngjes.

Propozimi vjen si përgjigje e drejtpërdrejtë ndaj vdekjes së Floyd, një 46-vjeçar afrikano-amerikan i vrarë në kujdestari të policisë së Minneapolis saktësisht dy javë më parë. Oficeri që e mbërtheu Floydin në rrugë, Derek Chauvin, pasi Floyd u përgjigj se nuk mund të merrte frymë, tani po përballet me akuza për vrasje.

Vdekja e Floyd, e filmuar nga një kalimtar, ishte vetëm e humbja e fundit në një varg vrasjesh të ngjashme në të gjithë vendin, dhe ajo çoi në një shpërthim protestash në qytete të mëdha dhe të vogla, ku marshuesit e të gjitha racave kanë dalë në rrugë në solidaritet me Lëvizja e çështjeve të jetës së zezë.

Mes debatit, disa demokratë liberalë po artikulojnë një përgjigje shumë më drastike ndaj vdekjes së Floid. Republikanët kanë bërë thirrje për lëvizjen e mbrojtur të policisë, duke e karakterizuar atë si një propozim anarchist.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments