×
Sunday, January 24, 2021

Itali, dritë jeshile për planin e ri të mbështetjes kundër COVID-19

November 30, 2020

Qeveria italiane njoftoi të hënën se kishte miratuar një plan të ri mbështetjeje për të mbështetur ekonominë e vendit, e prekur nga masat e fundit kufizuese të marra për të luftuar koronavirusin.

Ky plan i ndihmës, i katërti që kur epidemia mbylli ekonominë e tretë më të madhe në zonën e euros në mars, përfaqëson 8 miliardë euro (9,6 miliardë dollarë) dhe bën të mundur shtyrjen e pagesës së taksat për kompanitë që punojnë në zonat që kanë vuajtur masat më të ashpra të kontrollit.

Ai do të ofrojë shumën prej 1 000 euro për njerëzit që punojnë në sektorët e turizmit, artit, sportit dhe kohës së lirë.

Plani përfshin gjithashtu rritjen e pranisë së policisë për të siguruar pajtueshmëri me masat antikoronavirus.

Italia ishte vendi i parë europian që u godit rëndë nga Covid-19.

Kryeministri italian, Giuseppe Conte pritet të takohet sot me udhëheqësit e 20 rajoneve të vendit për të diskutuar pushimet e fundvitit, pasi ekspertët e shëndetësisë paralajmërojnë se bashkimi i familjes së Krishtlindjeve mund të shkaktojë një valë të tretë.

Eunews.al

Komente

avatar
  Ndiqe  
Me lajmëro për