×
Saturday, June 3, 2023

“Ilaçi kundër malarjes në dispozicion për trajtimin e koronavirusit”

March 20, 2020Presidenti i SHBA, Donald Trump njoftoi të enjten se Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) po bën ilaçe eksperimentale, përfshirë ato të përdorura për trajtimin e malaries, si pjesë e përpjekjes së vazhdueshme për të trajtuar përhapjen e koronavirusit.  

Trump njoftoi në një konferencë shtypi në Shtëpinë e Bardhë se kloroku, një ilaç i krijuar për t’u përdorur kundër malarjes është aprovuar nga FDA dhe do të vihet në dispozicion me recetë “pothuajse menjëherë”, raporton FoxNews.

Ai tha se ishte një zgjidhje, nga një numër i terapive antivirale për të kufizuar simptomat e virusit që administrata po përpiqet të pëedorë te amerikanët sa më shpejt që të jetë e mundur.  

“Unë e kam drejtuar FDA të eliminojë rregullat dhe burokracinë në mënyrë që puna të vazhdojë me shpejtësi” tha ai. “Ne duhet të heqim çdo pengesë.”  

Duke adresuar shqetësimet e mundshme të sigurisë, Trump vuri në dukje se ajo ishte përdorur më parë në trajtimin e malaries, “kështu që ne e dimë nëse gjërat nuk shkojnë siç janë planifikuar, nuk do të vdesë askush”. Ai tha se rezultatet e hershme ishin “shumë inkurajuese”  

Ai gjithashtu tha se një ilaç tjetër, remdesivir, do të vihet në dispozicion edhe për amerikanët. Sipas Trump, do të mbetet të shihet nëse do të ndihmojë në luftimin e krizës.  

“Unë mendoj se mund të jetë një ndryshues i lojës, dhe ndoshta jo,” tha ai.  

Kjo është lëvizja më e fundit agresive nga administrata pasi kërkon të ndalojë përhapjen e virusit dhe gjithashtu të frenojë shkatërrimin ekonomik të shkaktuar nga mbyllja e pjesës më të madhe të jetës së përditshme amerikane, pasi bizneset dhe shkollat janë mbyllur për të ndaluar infeksionet.  

Trump e përshkroi si një “përpjekje të pamëshirshme për të mposhtur virusin kinez”.  

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments