×
Saturday, October 1, 2022

George Clooney sulmon Orban: “Në Hungari vetëm zemërim dhe urrejtje”

December 2, 2020

Nga skenari apokaliptik i një filmi fanta-shkencor në realitetin politik. Aktori i Hollivudit George Clooney u bë protagonist i një përplasjeje me Kryeministrin hungarez Viktor Orban, fajtor – sipas të famshmit amerikan – për transformimin e vendit të tij në një shembull të “zemërimit dhe urrejtjes” në sytë e të gjithë botës .

Në një intervistë me GQ javore, botuar javën e kaluar, Clooney foli rreth filmimeve të filmit të tij të ardhshëmfanta- shkencor “The Midnight Sky”, në të cilin ai luan një shkencëtar në një skenar post-apokaliptik të vendosur në 2049. “Kjo mund të jetë realiteti ynë në 30 vjet nëse kjo lloj urrejtje lejohet të përkeqësohet “, tha Clooney për politikën e disa vendeve. “Shkoni në Brazil të Bolsonaro ose Hungari të Orbanit dhe shikoni përreth jush”, akuzoi aktori. Në të dy vendet nuk shohim asgjë përveç “shumë zemërim dhe urrejtje”.

Qeveria e Orban, sipas agjencisë së lajmeve Reuters, reagoi ashpër duke i quajtur “marrëzi” komentet e Clooney. “George Clooney është një aktor i mirë, kështu që ai meriton respekt, por askush nuk duhet ta trajtojë atë si një orakull politik global,” tha zëdhënësi i qeverisë hungareze Tamas Menczer për HirTV. Sipas Budapestit, aktori i Hollivudit “ka njerëz që pëshpëritin në veshët e tij”. Një tjetër zëdhënës i qeverisë akuzoi aktorin për shpërndarjen e mesazhit pro-emigracionit të paraqitur nga miliarderi filantrop amerikan me origjinë hungareze George Soros, i shënjestruar rregullisht nga ekzekutivi i Budapestit.

Makina e propagandës së Orban po gënjen, pikë,” ishte kundërpërgjigja e Clooney përmes agjentit të tij. Aktori specifikoi se ai vizitoi Hungarinë në fillim të viteve 2000 dhe e gjeti veten të konfrontuar dhe një vend që ishte “shembulli i ndritshëm” i “suksesit demokratik” pas rënies së Bashkimit Sovjetik. “Unë pres ditën kur Hungaria përqafon atë që ishte dikur,” përfundoi Clooney.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments