×
Tuesday, February 27, 2024

Edhe pse nuk ka raste të raportuara me COVID-19, Koreja e Veriut merr ndihmë nga OBSH

April 1, 2020


Organizata Botërore e Shëndetësisë do të shpenzojë 900,000 dollarë për të ndihmuar Korenë e Veriut në trajtimin e pandemisë së koronavirusit.

Ky lajm u bë i ditur nga agjencia jug-koreane e lajmeve Yonhap, e cila tha se ka analizuar të dhënat e postuara në ueb-faqen e Zyrës së Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare.

Koreja e Veriut thotë se nuk ka ende asnjë rast të të infektuarve me koronavirus, por vëzhguesit thonë se kjo ka pak gjasa të jetë e vërtetë.

Phenjani, megjithatë, ka thënë se ka ndërmarrë një varg masash kundër koronavirusit, duke mbyllur kufijtë dhe duke i bërë të detyrueshme periudhat e karantinës.

Aktualisht, numrin më të madh të të infektuarve me koronavirus e kanë Shtetet e Bashkuara, me gati 190,000 raste.

Italia dhe Spanja kanë numrin më të madh të viktimave: 12,428, përkatësisht 8,464.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments