×
Thursday, September 28, 2023

Djukanovic: Mali i Zi do të mbështesë Shqipërinë për kalimin e situatës së vështirë

December 21, 2019Presidenti i Malit të Zi, Milo Djukanovic duke folur në konferencën e përbashkët për takimin e liderve të Ballkanit ka thënë se Mali i Zi është mirënjohës për këtë iniciative dhe që është thirrur si bashkëpunëtor.
Djunkanovic shtoi se është i gatshëm që të mirëpres takimin e radhës të kësaj nisme. Ndër të tjera presidenti malazez është ndalur edhe tek tërmeti në Durrës ku ka thënë se vendi i tij do të jetë përkrahë Shqipërisë.

Për sa i përket Mini Shengenit, Djunkovic është shprehur se të gjithë ata shtete të Ballkanit që shohin interes e kanë derën të hapur.

“Dua të falenderoj në veçanti Ramën për mikpritjen e tij të mrekullueshme. Po filloj duke shprehur përshtypjen e parë në Durrës. E pamë që një numër i konsiderueshëm po vuajnë pasojat e tërmetit. Dua të nënvizoj solidaritetin me të gjitha vendet me Shqipërinë. Edhe Mali i Zi pati një fatkeqësi.

Do të sigurojmë mbështetje për të kaluar këtë situatë të vështirë. Ju falenderoj për ftesën që të të diskutoj mes jush për përfitimet e këtij Mini shnegeni,. Por edhe për vendet e tjera. Kjo është pjesë përbërëse, është përfshirëse dhe të gjithë që e shohin të mirën e saj të bashkohen me të. Nëse mendojmë se mund të sjellim një të mirë për të të bashkangjiten.

Ne kemi qenë iniciatorëve në 27 iniciativa rajonale. Krijojnë mundësi të shkëlqyera, për mirëbesim dhe zhvillimin e rajonit. Iniciativat rajonale krijojnë mundësi për bashkëpunim më të gjerë ku ne duam të jemi anëtar. Përmendim BE. Rama përmendi mundësin që Mali i Zi mund të organizojë takimin tjetër. ne jemi të gatshëm e një iniciative të tjerë.”

“Duhet të nxisim dialogun e çdo teme. Përfshijmë të gjithë që e gjejnë me interes këtë dialog. Është shumë e rëndësishme që aktivitetet të jenë në harmoni me të tjerat. Do të sjellë përmirësim. Kemi folur për lirit e ndryshme të kësaj iniciative tani është koha ta zbatojmë. Ne besojmë se kjo do të sjellë zhvillim për ne. Cdo iniciativ duhet të shohim një mundësi për të bërë progres. Ne duam të hymë në BE por duam që ti bëjmë shoqëritë me Evropiane. Popujt tanë i takojnë Europës dhe duhet të kenë të njëjtat standarde jetese. Duhet të punojmë për inciativat që na ndihmojnë për të këtë. Ne arritëm për sa mundësi ka kjo iniciativë. Do të jetë kënaqësi për të kontribuar në këtë.” tha Djunkanovic.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments