×
Thursday, June 1, 2023

COVID-19, Danimarka pret tkurrjen më të madhe ekonomike që nga Lufta e Dytë Botërore

May 26, 2020Ekonomia e Danimarkës po përballet me tkurrjen më të madhe ekonomike që nga Lufta e Dytë Botërore, për shkak të masave të izolimit kundër koronavirusit.

“Është serioze”, tha të martën ministri danez i Financave, Nicolai Wammen.

“Kriza e koronavirusit me gjasë do të ndikojë ekonominë e Danimarkës edhe për disa vite. Por, ne kemi shtruar rrugën për dalje nga kriza dhe kemi ndërmarrë tashmë hapat e parë të rëndësishëm”, tha ai.

Në muajin prill, Wammen ka thënë se Danimarka përballet me një nga “kapitujt më të errët” në historinë e saj, pasi qeveria ka parashikuar tkurrje të ekonomisë për 3 deri në 6 për qind, këtë vit.

Ministria e Financave tani parashikon që ekonomia të tkurret për 5.3 për qind.

Para krizës me koronavirus, parashikimi ka qenë për 1.5 për qind rritje.

Gjatë krizës financiare më 2009, ekonomia daneze është tkurrur për 4.9 për qind.

Danimarka ka miratuar paketa ndihme për ekonominë e saj, në vlerë prej mbi 40 miliardë eurosh.

“Paketat e përkohshme të ndihmës duhet të hiqen dhe të zëvendësohen me investime dhe iniciativa të mençura, për të filluar aktivitetin ekonomik”, tha Wammen.

Danimarka ka qenë ndër vendet e para që është izoluar në muajin mars për të frenuar epideminë e koronavirusit dhe ka qenë një nga të parat që ka nisur të rihapet, pas vënies nën kontroll të saj.

Danimarka ka konfirmuar mbi 11,000 raste të të infektuarve me koronavirus dhe 563 viktima.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments