×
Friday, March 24, 2023

Britania e Madhe: Negociatat me BE-në për post Brexit në një moment të vështirë

December 4, 2020
Negociatat mes Britanisë së Madhe dhe Bashkimit Europian për arritjen e një marrëveshjeje tregtare post-Brexit ndodhen në një moment të vështirë, theksoi sot Downing Street.

“Mbetet dhe shumë pak kohë. Ne jemi në një moment të vështirë të negociatave”, deklaroi për shtypin zëdhënësi i kryeministrit, Boris Johnson duke paralajmëruar se Londra nuk parashikon të pranojë një marrëveshje që nuk respekton parimet themelore të sovranitetit.

Katër javë nga fundi i periudhës së tranzicionit postBrexit, ai përsëriti linjat e kuqe të Londrës, kontrolli i kufijve britanikë, mundësinë e akordimit të ndihmave publike dhe menaxhimin e ujërave për peshkimin.

Sipas tij, qeveria synon të vazhdojë procesin legjislativ të ndjekur aktualisht nga dy projektligje, mbi tregun e brendshëm britanik dhe taksat, të cilat shkelin traktatin që rregullon daljen e Britanisë së Madhe nga BE më 31 janar.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments