×
Tuesday, March 28, 2023

BE thirrje për të shpëtuar marrëveshjen bërthamore me Iranin

January 5, 2021Bashkimi Evropian tha të martën se do të dyfishonte përpjekjet për të shpëtuar marrëveshjen bërthamore për Iranin, pavarësisht asaj që e quajti “shkelje e rëndësishme” nga ana e Teheranit të marrëveshjes përmes fillimit të pasurimit të uraniumit në nivel të ri.

Zëdhënësi i Komisionit Evropian Peter Stano tha të martën se veprimet e Iranit “do të kenë implikime serioze kur bëhet fjalë për mospërhapjen e armëve bërthamore.”

“Jemi shumë të shqetësuar nga masat e marra nga Irani për pasurimin e uraniumit në masën 20% . Ky veprim është shkelje e rëndësishme e angazhimit të Teheranit ndaj marrëveshjes bërthamore dhe do të ketë pasoja serioze kur flitet për mospërhapjen e armëve bërthamore.”

Zëdhënësi Stano tha se ishte në interesin e të gjitha palëve për të shpëtuar marrëveshjen e vitit 2015. Ai tha se blloku do të forcojë përpjekjet për t’u siguruar që të gjitha palët u përmbahen zotimeve të tyre.

Shefi i departamentit të energjisë bërthamore të iranit Ali Akbar Salehi tha të martën se vendi i tij mund të prodhojë deri në 9 kilogram në muaj uranium të pasuruar të gradës 20%.

“Ia arritëm të fillojmë pasurimin me 20% gjatë 24 orëve të fundit, dhe me vullnet të Zotit, çdo orë mund të prodhojmë 17 deri 20 gram. Tashmë ja kemi arritur dhe është e qëndrueshme. Mund të prodhojmë 8-9 kilogram në muaj dhe mund të arrijmë objektivin prej 120 kilogram që kërkon ligji.”

Të hënën Irani filloi pasurimin e uraniumit të gradës 20%, një hap i vogël teknik, larg prodhimit të uraniumit të shkallës së armëve prej 90% pastërtinë objektin e tij nëntokësor në Fordo.

Kjo lëvizje duket se ka për qëllim ushtrimin e presionit ndaj Shteteve të Bashkuara në ditët e fundit të administratës së Presidentit Donald Trump, i cili e tërhoqi Uashingtonin në mënyrë të njëanshme nga marrëveshja bërthamore e Teheranit me fuqitë botërore.

Vendimi i Teheranit një dekadë më parë për pasurimin e uraniumit në nivelin e pastërtisë prej 20% pothuajse bëri që Izraeli të godiste objektet bërthamore të Iranit. Tensionet u zbutën me marrëveshjen e vitit 2015 ndërsa Irani e kufizoi pasurimin e uraniumit në shkëmbim të heqjes së sanksioneve ekonomike.

Kryeministri izraelit e kritikoi të hënën vendimin e Iranit për pasurimin e uraniumit dhe e akuzoi Teheranin se synon të prodhojë armë bërthamore. Gjatë një konference shtypi ai theksoi se Izraeli nuk do të lejojë Iranin që të prodhojë armë të tilla.

Presidenti i zgjedhur Joe Biden, inaugurimi i të cilit bëhet më 20 janar, ka thënë se ai do të ishte i gatshëm ta rikthente vendin në marrëveshje.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments