×
E hënë, 23 Nëntor, 2020

BE gati të përjashtojë Serbinë dhe Malin e Zi nga lista globale e udhëtimeve

15 Korrik, 2020

Diplomatët e BE të martën ranë dakord për të hequr Serbinë dhe Malin e Zi nga lista e vendeve jo-Shengen, banorët e të cilëve mund të udhëtojnë në BE, i thanë dy diplomatëve nga POLITICO.

Vendimi për të kufizuar më tej numrin e vendeve të jashtme me të cilat rekomandohet udhëtimi vjen në mes të shqetësimit për evolucionin global të pandemisë koronavirus. Serbia dhe Mali i Zi do të hiqen nga lista për shkak të përkeqësimit të situatës në të dy vendet, thanë diplomatët.

Asnjë vend i ri nuk do të shtohet në listë, i cili është duke u rishikuar dy javë pasi u pajtua për herë të parë – do të thotë që vendet përfshirë Shtetet e Bashkuara mbeten të përjashtuara.

“Gjendja e përgjithshme në dhomë është të tregosh kujdes maksimal, sepse ka shqetësime për evolucionin” të pandemisë, tha një diplomat i BE-së.

Pas marrëveshjes së së martës midis ambasadorëve, presidenca gjermane e Këshillit të BE-së ka filluar një procedurë të shkruar. Nëse nuk ngriten kundërshtime nga kryeqytetet kombëtare, azhurnimi do të miratohet zyrtarisht të enjten.

Versioni i parë i listës u ra dakord në fund të qershorit dhe përfshinte 15 vende plus mikro-shtetet evropiane të Andorra, San Marino dhe Vatikani. Vendet që do të mbeten në listë janë Algjeria, Australia, Kanada, Gjeorgjia, Japonia, Maroku, Zelanda e Re, Ruanda, Koreja e Jugut, Tajlanda, Tunizia, Uruguai dhe Kina.

Megjithatë vlen për të theksuar që është vetëm një rekomandim, do të thotë që kryeqytetet kombëtare të vendosin nëse do të zbatojnë kufizimet. Zbatimi i versionit të parë të listës ka qenë i ngathët, dhe vetëm tre vende – Luksemburgu, Letonia dhe Lituania – e përcjellin atë në letër.

Lista përditësohet çdo dy javë bazuar në një numër të kritereve epidemiologjike, duke përfshirë shkallën e infeksionit të vendit dhe aftësinë e përballimit, si dhe besueshmërinë e të dhënave dhe gatishmërinë e vendit për të përballuar situatën e pandemisë.

Eunews.al

Komente

avatar
  Ndiqe  
Me lajmëro për