×
Wednesday, August 12, 2020

Balla përshëndet firmosjen e marrëveshjes për Thumanën: Gur i rëndësishëm në themel të rindërtimit

August 12, 2020

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla ka përshëndetur nënshkrimin e marrëveshjes mes Fondacionit Firdeus dhe Ministrit të Rindërtimit Arben Ahmetaj për ndërtimin e shtëpive të shkatërruara nga tërmet i 26 nëntorit në Thumanë.

Përmes një postimi në rrjetin social facebook numri dy i Partisë Socialiste, Balla deklaron se nënshkrimi i kësaj marrëveshhjeje është një tjetër gur i rëndësishëm në themel të rindërtimit.

Sipas Ballës, 9 milionë e 50 mijë euro donacione nga shqiptarët për shqiptarët, do të shkojnë për rindërtimin e 168 banesave individuale në Thumanë, e në varësi të nevojës, edhe në njësi të tjera brenda zonës së dëmtuar nga tërmeti i 26 nëntorit.

Postimi i plotë i Taulant Ballës:

#TiNukDoJeshKurrëVetëm

RINDËRTOJMË 🤝 BASHKË

Nënshkrimi i Marrëveshjes me Fondacionin Firdeus, një tjetër gur i rëndësishëm në themel të rindërtimit.

9 milionë e 50 mijë euro donacione nga shqiptarët për shqiptarët, do të shkojnë për rindërtimin e 168 banesave individuale në Thumanë, e në varësi të nevojës, edhe në njësi të tjera brenda zonës së dëmtuar nga tërmeti i 26 nëntorit.

👉Ndërkohë qeveria ka avancuar 5.7 milion dollarë për rindërtimin e infrastrukturës në Thumanë dhe përgatitjen e terrenit për rindërtimin e banesave, ku shumë shpejt Firdeus do të fillojë të hedhë themelet e para!

https://www.facebook.com/watch/?v=306294620485720

Eunews.al

Komente

avatar
  Ndiqe  
Me lajmëro për