×
E premte, 22 Janar, 2021

Shqipëri-Spanjë, rritje e bashkëpunimit për trashëgiminë kulturore

14 Dhjetor, 2020

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, zhvilloi sot një takim me ambasadorin e ri të Mbretërisë së Spanjës në Shqipëri, Marcos Alonso Alonso.

“E ardhmja jonë e përbashkët është Bashkimi Europian dhe si do të thoshte edhe ambasadori i ri i Mbretërisë së Spanjës në Shqipëri, Marcos Alonso Alonso, duhet që të përgatitemi për këtë të ardhme. Dhe kjo duhet të fillojë nga njohja e njëri-tjetrit. Me ambasadorin spanjoll ramë në një mendje se kjo njohje duhet të nisë nga të rinjtë, të cilët sot ndihen europianë, që në lindje”, – tha Margariti.

Ministrja u shpreh se “trashëgimia kulturore, dixhitalizimi dhe komunikimi përmes gjuhës teknologjike janë disa nga fushat, ku interest tona puqen dhe do të na drejtojnë në projekte të përbashkëta”.

Eunews.al

Komente

avatar
  Ndiqe  
Me lajmëro për