×
Sunday, February 25, 2024

Shënohen mbi 2 milionë raste me koronavirus në të gjithë botën

April 15, 2020


Numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19) në të gjithë botën ka tejkaluar shifrën prej 2 milionë.

Sipas të dhënave të faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me rastet dhe vdekjet e shënuara nga COVID-19, thuhet se numri i rasteve në mbarë botën ka arritur në 2 milionë e 65.

Vendi me numrin më të madh të rasteve është SHBA-ja me 614.246 e cila ndiqet nga Spanja me 174.060 raste, Italia me 162.488, Franca me 143.303, Gjermania me 132.210 dhe Britania e Madhe me 93.873 raste.

Ndërsa në Kinë ku është shfaqur pandemia janë regjistruar 82.295 raste.

Ndërkohë vendet e tjera që kanë tejkaluar shifrën mbi 10 mijë raste janë radhitur si më poshtë:

“Irani me 74.877, Turqia 65.111, Belgjika 31.119, Holanda 27.419, Kanadaja 27.063, Zvicra 25.936, Brazili 25.684, Rusia 21.102, Portugalia 17.448, Austria 14.234, Izraeli 12.046, India 11.487, Irlanda 11.479, Suedia 11.445, Koreja e Jugut 10.591 dhe Peruja me 10.303 raste”.

COVID-19, i cili për herë të parë u shfaq dhjetorin e kaluar në qytetin Wuhan në rajonin Hubei të Kinës është përhapur në mbarë botën, duke shkaktuar deri më tani vdekjen e 126.755 personave ndërsa 484.597 janë shëruar.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments