×
Sunday, February 25, 2024

Pompeo: 6 media kineze në Amerikë do të përcaktohen si “misione të huaja”

October 22, 2020


Sekretari i Shtetit Mike Pompeo tha të mërkurën se Departamenti i Shtetit do t’i përcaktojë operacionet e gjashtë kompanive kineze të medias në SHBA si “misione të huaja”.

Zoti Pompeo tha gjithashtu gjatë një konference shtypi në Departamentin e Shtetit se të premten Shtetet e Bashkuara do të fillojnë një dialog mbi Kinën me Bashkimin Evropian.

Sekretari Pompeo nuk i përmendi emrat e mediave kineze. Departamenti i Shtetit i quajti mediat kineze mjete propagande dhe të varura nga Partia Komuniste e Kinës.

Ky është një tjetër hap i SHBA për të frenuar aktivitetin kinez në Shtetet e Bashkuara në prag të zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit, ku presidenti Trump e ka bërë qëndrimin e ashpër ndaj Kinës një temë kryesore të politikës së jashtme.

Departamenti i Shtetit u kishte kërkuar më parë mediave kineze të regjistroheshin si “misione të huaja” dhe njoftoi në muajin mars se do të shkurtonte numrin e gazetarëve që lejohen të punojnë në SHBA nga 160 në 100.

Shtetet e Bashkuara thanë muajin e kaluar se do të kërkonin që diplomatët e lartë kinezë të marrin miratimin e Departamentit të Shtetit para se të vizitojnë kampuset universitare amerikane ose kur zhvillojnë aktivitete kulturore me më shumë se 50 persona jashtë mjediseve të misionit.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments