×
Wednesday, September 27, 2023

Maqedonia e Veriut ratifikon protokollin e anëtarësimit në NATO

February 13, 2020Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ka miratuar Ligjin për ratifikimin e Traktatit të Atlantikut të Veriut me mbështetjen e 114 nga 120 deputet. Ligji do të hyjë në fuqi kur Spanja, e vetmja anëtare e NATO-s, të ratifikojë Protokollin e pranimit të Maqedonisë së Veriut.

Më parë, Kryetari i Parlamentit Talat Xhaferi vuri në dukje në fjalën e tij se rruga drejt NATO-s, nuk ishte aspak e lehtë dhe e ndërthurur me shumë momente të trazuara. Ai përgëzoi anëtarësimin e ardhshëm në NATO, duke theksuar përkushtimin që qeveritë, parlamentet dhe qytetarët kanë bërë ndër vite me mbështetjen e tyre të vazhdueshme për anëtarësimin në NATO.

Ish-kryeministri Zoran Zaev shkruan për votimin në Twitter.

“Maqedonia e Veriut më në fund do të bëhet pjesë e NATO-s! Falënderoj të gjithë deputetët që ishin të vetëdijshëm për përgjegjësinë historike që kanë dhe gjithashtu për guximin e tyre për të marrë vendime që ndryshojnë të ardhmen. Vendi ynë është në BE dhe në NATO! ”, Ka shkruar Zaev në Twitter.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments