×
Tuesday, March 28, 2023

Erdogan, thirrje popullit turk për bojkot të mallrave franceze

October 26, 2020Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan bëri thirrje të hënën që turqit të mos blejnë më mallra franceze.

Ai u bëri thirrje gjithashtu udhëheqësve të Bashkimit Evropian të ndalin atë që ai e quajti axhendë “anti-islamike” të presidentit francez Emmanuel Macron.

Zoti Erdogan tha të shtunën se zoti Macron ka një problem me myslimanët dhe ka nevojë për kontroll të shëndetit mendor, një deklaratë që e bëri Francën të tërheqë ambasadorin e saj nga Ankaraja.

Ai bëri komente të ngjashme të nesërmen dhe përsëri të hënën.

“Ashtu siç thonë ata në Francë ‘mos blini mallra turke’, unë u bëj thirrje të gjithë qytetarëve të mi, që të mos i ndihmojnë kurrë markat franceze, të mos i blejnë ato,” tha zoti Erdogan.

Franca është burimi i 10-të më i madh i importeve të Turqisë dhe tregu i shtatë më i madh për eksportet turke, sipas Institutit Statistikor të Turqisë. Në Turqi, automjetet franceze janë ndër makinat më të shitura, dhe tregtia dypalëshe franko-turke vitin e kaluar kishte një vlerë prej gati 15 miliardë dollarësh.

Presidenti Macron ka deklaruar se do të luftojë “separatizmin islamik”, i cili, sipas tij, po kërcënon të uzurpojë disa komunitete myslimane të Francës.

Turqia dhe Franca janë të dyja anëtare të NATO-s, por kanë patur mosmarrëveshje për çështje të tilla si Siria dhe Libia, juridiksionin detar në Mesdheun lindor dhe konfliktin në Nagorno-Karabak.

Presidenti turk ka bërë thirrje të njëjta në të kaluarën, duke përfshirë atë të vitit 2018 për të mos blerë mallra elektronike amerikane, por që nuk u vu në zbatim.

Në fakt, Erdogani iu bashkua një kori zërash që po bëjnë thirrje për bojkot.

Parlamenti i Pakistanit miratoi të hënën një rezolutë që i kërkon qeverisë të tërheqë ambasadorin nga Parisi, duke akuzuar Presidentin Emmanuel Macron për “urrejtje” kundër myslimanëve.

Rezoluta e Asamblesë Kombëtare, u miratua pak orë pasi ambasadori francez në Islamabad u thirr në ministrinë e Jashtme për t’i paraqitur një protestë zyrtare.

Rezoluta i kërkon qeverisë t’i bëjë thirrje edhe vendeve të tjera myslimane për të bojkotuar mallrat franceze.

Në qytetin e Kuvajtit, një supermarket hoqi nga raftet produktet kozmetike të firmës L’Oreal.

Në Arabinë Saudite, thirrjet për bojkot të supermarketit francez Carrefour ishin në trend në mediat sociale.

Një përfaqësues i kompanisë në Francë tha se ende nuk po ndihej ndonjë ndikim i këtyre thirrjeve.

Bizneset franceze operojnë nëpër tregjet e vendeve me shumicë myslimane kudo në botë.

I PRITET KOKA MËSUESIT

Dy ditë më parë, zoti Erdogan kishte vënë në pikëpyetje gjendjen mendore të zotit Macron, duke bërë që Parisi të tërhiqte ambasadorin e tij nga Ankaraja.

“Cili është problemi i këttij njeriu të quajtur Macron me myslimanët dhe fenë islame? Macron ka nevojë për trajtim në nivel mendor,” tha zoti Erdogan në një fjalim të shtunën.

Mosmarrëveshjet i kanë rrënjët te sulmi me thikë pranë një shkolle franceze më 16 tetor, ku një 18 vjeçar me origjinë çeçene i preu kokën mësuesit 47-vjeçar Samuel Paty, i cili u kishte u kishte treguar nxënësve karikaturat e Profetit Muhamet në një orë mësimi për lirinë e fjalës.

Karikaturat për herë të parë u shfaqën shumë vite më parë në revistën satirike Charlie Hebdo, redaksia e së cilës në Paris u sulmua në vitin 2015 nga persona të armatosur që vranë 12 vetë.

Që nga ngjarja e 16 tetorit të këtij viti, karikaturat janë projektuar në fasadën e një ndërtese të një qyteti dhe njerëzit po i shfaqin ato nëpër protestat kudo në Francë.

Zoti Macron ka thënë se do të dyfishojë përpjekjet për të ndalur besimet radikale islamike të minojnë vlerat franceze.

Autoriteti më i lartë fetar i Arabisë Saudite, Këshilli i Studiuesve të Lartë, tha në një deklaratë për mediat shtetërore se fyerja e profetëve nuk ka asnjë lidhje me lirinë e shprehjes dhe se kjo vetëm se u shërben “ekstremistëve që synojnë të përhapin urrejtje”.

Qeveria e Katarit publikoi një deklaratë të hënën duke dënuar atë që e përshkroi si retorikë populiste që nxit abuzimin me fenë.

Ministri i Jashtëm iranian Mohammad Javad Zarif shkroi në Twitter se fyerja e muslimanëve është një “abuzim oportunist i lirisë së fjalës që vetëm sa nxit ekstremizmin”.

ALEATËT EVROPIANË

Disa nga partnerët e Francës në Bashkimin Evropian shprehën solidaritet me udhëheqësin francez të hënën.

Kryeministri italian Giuseppe Conte, në një postim në Twitter, tha se komentet e zotit Erdogan drejtuar presidentit Macron janë të papranueshme.

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas tha se sulmet personale të Erdoganit shënojnë një pikë tjetër të ulët.

Kryeministri holandez Mark Rutte tha se vendi i tij qëndron në krah të Francës për lirinë e fjalës dhe kundër ekstremizmit.

Vetë Franca nuk ka lëvizur nga qëndrimi i saj. Në një koment në Twitter të dielën, zoti Macron tha se Franca i ka respektuar të gjitha ndryshimet në frymën e paqes, por shtoi: “Ne nuk do të dorëzohemi kurrë”.

Ministria e jashtme franceze tha në një deklaratë në fundjavë se kritikat ndaj Francës janë nxitur nga një pakicë radikale dhe u bëri thirrje qeverive të huaja të distancohen nga thirrjet për bojkot.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments