×
Thursday, June 13, 2024

Duke luftuar rezultatet e zgjedhjeve, Trump përdor një armë të re: Qeverinë

November 13, 2020


Presidenti Trump, duke u përballur me mundësinë e largimit nga Shtëpia e Bardhë me humbje në vetëm 70 ditë, po shfrytëzon fuqinë e qeverisë federale për t’i rezistuar rezultateve të zgjedhjeve që ai humbi, diçka që asnjë president i ulur nuk e ka bërë në historinë amerikane.

Në shenjën e fundit të sfidës, sekretari i lartë i kabinetit të presidentit nxiti shqetësimet të Martën se Z. Trump do të rezistonte dorëzimin e pushtetit Presidentit të zgjedhur Joseph R. Biden Jr. pas sfidave ligjore për të votuar. “Do të ketë një tranzicion të qetë në një administratë të dytë Trump,” tha Sekretari i Shtetit Mike Pompeo.

Prokurori i Përgjithshëm i Z. Trump ka autorizuar në të njëjtën kohë hetime për supozimin e mashtrimit të votave, administratori i tij i përgjithshëm i shërbimeve ka refuzuar t’i japë ekipit të Z. Biden qasje në zyrat e tranzicionit dhe burimet e garantuara me ligj dhe Shtëpia e Bardhë po përgatit një buxhet për vitin e ardhshëm pasi nëse Z. Trump do të jetë gati ta paraqesë atë.

Presidenti ka filluar gjithashtu një tronditje të administratës së tij, duke shkarkuar Sekretarin e Mbrojtjes Mark T. Esper si dhe krerët e tre agjencive të tjera ndërsa instalonte besnikët në pozicionet kryesore në Agjencinë e Sigurisë Kombëtare dhe Pentagon. Aleatët presin që të vijnë më shumë, përfshirë shkarkimet e mundshme të drejtorëve të FBI dhe CIA.

Por pjesa tjetër e botës gjithnjë e më shumë lëvizi për të pranuar fitoren e Z. Biden dhe u përgatit të punojë me të, pavarësisht refuzimit të Z. Trump për të njohur rezultatet. Duke folur me gazetarët, Z. Biden i quajti veprimet e presidentit që nga Dita e Zgjedhjeve “një siklet” që nuk do t’i shërbejë atij mirë në afat të gjatë. “Si mund ta them këtë me takt?” Z. Biden tha. “Kjo nuk do të ndihmojë trashëgiminë e presidentit.”

Ngecja i la Shtetet e Bashkuara në pozicionin e llojit të vendit, proceset e dobëta demokratike të të cilave shpesh kritikon. Në vend që ta përgëzonte Z. Biden dhe ta ftonte atë në Shtëpinë e Bardhë, siç kanë bërë tradicionalisht paraardhësit e tij pasi zgjedhjet ndryshuan kontrollin e partisë, Z. Trump ka qenë duke marshuar administratën e tij dhe duke bërë presion ndaj aleatëve të tij Republikanë që të veprojnë sikur rezultati të ishte ende i pasigurt, ose nga shpresa e zbehtë për të përmbysur realisht rezultatet ose të paktën duke krijuar një rrëfim për të shpjeguar humbjen e tij.

Presidenti i zgjedhur Joseph R. Biden Jr. ka filluar tranzicionin e tij pa koncesionin e Z. Trump. New York Times përpjekjet e presidentit për të diskredituar me pretendime të rreme si rezultatet e zgjedhjeve ashtu edhe administrata e ardhshme e Biden është në shumë mënyra kulmi i katër viteve të grumbullimit të qeverisë me të emëruar të zotë, ndërsa minon besueshmërinë e institucioneve të tjera në jetën amerikane, përfshirë agjensitë e inteligjencës, zbatimin e ligjit autoritetet, media e lajmeve, kompanitë e teknologjisë, qeveria federale më gjerë dhe tani zyrtarët e zgjedhjeve në shtetet nëpër katër zona kohore.

Gjatë gjithë presidencës së tij, z. Trump është përpjekur të kushtëzojë shumë nga publiku amerikan që të mos besojë askënd tjetër përveç tij, me sukses të dukshëm. Megjithëse provat tregojnë se nuk kishte një konspiracion të përhapur për të vjedhur zgjedhjet në shumë shtete që Z. Trump ka shpikur, të paktën një sondazh tregoi se shumë mbështetës pranojnë pretendimet e tij. Shtatëdhjetë përqind e republikanëve të anketuar nga Politico dhe Morning Consult thanë se nuk besonin se zgjedhjet ishin të lira dhe të drejta.

“Ajo që kemi parë javën e fundit nga presidenti i ngjan më shumë taktikave të llojit të liderëve autoritarë që ndjekim”, tha Michael J. Abramowitz, presidenti i Freedom House, një organizatë jofitimprurëse që ndjek demokracinë në të gjithë botën. “Unë kurrë nuk do ta kisha imagjinuar të shihja diçka të tillë në Amerikë.”

Z. Abramowitz dyshoi se ekzistonte shumë rrezik që Z. Trump të përmbyste zgjedhjet. “Por duke bindur një pjesë të madhe të popullsisë se kishte mashtrim të përhapur, ai po mbjell një mit që mund të qëndrojë për vite me radhë dhe të kontribuojë në një erozion të besimit të publikut në sistemin tonë zgjedhor,” tha ai.

Z. Biden ka vazhduar pa pritur për koncesionin e Z. Trump dhe foli të Martën me udhëheqësit e Britanisë, Francës, Gjermanisë dhe Irlandës. Shumica e liderëve kryesorë botërorë e kanë uruar atë për fitoren, duke përfshirë aleatë të ngushtë të Trump si kryeministri Benjamin Netanyahu i Izraelit. Presidenti Rexhep Tajip Erdogan i Turqisë, një tjetër favorit i Trump, u bashkua me korin të Martën. Ndërmarrjet kryesore mbetën Presidentët Vladimir V. Putin i Rusisë dhe Xi Jinping i Kinës.

Z. Biden tha se ai nuk ishte shumë i shqetësuar me refuzimin e administratës Trump për të siguruar para në tranzicion, zyra dhe qasje në agjenci, duke këmbëngulur se ai mund të mblidhte një qeveri deri në inaugurimin e tij më 20 janar. “Ne do të ecim përpara në një mënyrë të qëndrueshme, duke bashkuar administratën tonë, Shtëpinë e Bardhë,” tha ai. “Asgjë nuk do të na ndalojë.”

Z. Biden pranoi që do të ishte e dobishme të kesh qasje në informacione të klasifikuara, siç është konferenca e përditshme presidenciale, diçka që një administratë në ikje zakonisht siguron një president të ardhshëm. Por ai shtoi, “Fakti që ata nuk janë të gatshëm të pranojnë se ne fituam në këtë pikë nuk ka shumë pasoja për planifikimin tonë.”

Në një shkëmbim provash me gazetarët në Departamentin e Shtetit, Z. Pompeo këmbënguli që përpjekjet amerikane për të parandaluar frikësimin e votuesve dhe për të siguruar zgjedhje të lira dhe të ndershme në të gjithë botën nuk u zvogëluan nga refuzimi i Z. Trump për të pranuar.

“Ne duhet të llogarisim çdo votë ligjore”, tha Z. Pompeo, duke miratuar gjuhën e presidentit. “Ne duhet të sigurohemi që çdo votë që nuk ishte e ligjshme nuk duhet të llogaritet. Kjo e dobëson votën tënde nëse është bërë në mënyrë jo të duhur. “

Ai u këput kur u pyet nëse taktikat e vonimit të Z. Trump dëmtonin përpjekjet e Departamentit të Shtetit për të bërë presion ndaj liderëve politikë jashtë vendit për të pranuar humbjen e rezultateve. “Kjo është qesharake dhe ju e dini që është qesharake, dhe ju e pyetët atë sepse është qesharake,” tha ai.

Z. Pompeo shpesh mund të jetë sarkastik, veçanërisht kur flet me gazetarët, por Departamenti i Shtetit nuk bëri asnjë përpjekje për të sqaruar nëse ai bënte shaka. I pyetur më vonë në Fox News nëse ishte serioz, ai nuk tha. “Ne do të kemi një tranzicion të qetë,” tha ai. “Dhe ne do të shohim atë që njerëzit vendosën përfundimisht, kur të gjitha votat të jenë hedhur.”

Komentet e tij provokuan një reagim të ashpër nga diplomatët e karrierës, duke përfshirë kritikat ndaj tonit të tij të dobët dhe shqetësimet e drejtpërdrejta se administrata Trump do të përpiqej të vidhte zgjedhjet. Por Z. Trump e uroi atë më vonë në Twitter: “Kjo është arsyeja pse Majk ishte numri një në klasën e tij në West Point!”

Vonesa në njohjen e rezultateve i ka lënë në harresë ambasadat amerikane. Të paktën disa zyrtarëve të ambasadës u është thënë të shmangin çdo përpjekje për të ndihmuar Z. Biden me udhëheqësit e huaj që duan ta përgëzojnë atë, siç do të bënin zakonisht gjatë një tranzicioni. Diplomatët thanë se ata nuk mund të fillonin as të numëronin sukseset e administratës Trump nga frika e përshkrimit të saj në kohën e kaluar.

Disa ambasadorë u përpoqën të kapërcenin vijën e neutralitetit, megjithëse ata nuk e njohën Z. Biden si fitues. “Ka qenë një garë e luftuar shumë që na ka treguar frymën amerikane si të grintës ashtu edhe të rezistencës”, tha Robert “Woody” Johnson, ambasadori në Britani, në Twitter. “Asgjë në historinë e Amerikës që ia vlen të arrihet nuk ka qenë e lehtë.”

Të dërguarit e tjerë u bënë jehonë pretendimeve të presidentit për mashtrim të votuesve. “Ju lutemi mos më hiqni nga e drejta mua dhe shokët e mi votues në mënyrë që të fitoni me çdo kusht,” tha Carla Sands, ambasadorja në Danimarkë, në faqen e saj personale në Twitter. Me anë të provave, ajo postoi një pamje të ekranit të një faqe në internet të Departamentit të Shtetit që nuk mund të gjurmonte votën e saj të munguar.

“Sekretari Pompeo nuk duhet të luajë së bashku me sulmet e pabazuara dhe të rrezikshme mbi legjitimitetin e zgjedhjeve të javës së kaluar”, tha Përfaqësuesi Eliot L. Engel, Demokrat i New York-ut dhe kryetar i Komitetit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Brendshme. “Departamenti i Shtetit tani duhet të fillojë përgatitjet për tranzicionin e Presidentit të zgjedhur Biden.”

Duke zgjatur spastrimin e tij të Pentagonit të martën, Z. Trump zëvendësoi tre zyrtarë të tjerë të politikës me besnikë. Disa zyrtarë të Departamentit të Mbrojtjes u shqetësuan se zëvendësimet mund të ishin më të përshtatshme për kundërshtarët goditës amerikanë sesa ishin paraardhësit e tyre.

James Anderson, duke vepruar nën sekretarin e mbrojtjes për politikë, i cili ishte në kundërshtim me Shtëpinë e Bardhë, dha dorëheqjen dhe u zëvendësua në mënyrë efektive nga Anthony Tata, i cili u bë “zyrtari i lartë që kryente detyrat e nën sekretarit të mbrojtjes për politikë”, si e vuri njoftimi.

Z. Tata, një gjeneral me një yll në pension i Ushtrisë, i cili e ka quajtur Islamin “feja më shtypëse e dhunshme” dhe i referohet ish Presidentit Barack Obama si një “udhëheqës terrorist”, u tërhoq nga shqyrtimi për politikën e lartë të Pentagonit në gusht mes kundërshtimit nga si senatorë republikanë dhe demokratë. Presidenti gjithashtu instaloi Kashyap Patel, një ish ndihmës i Përfaqësuesit Devin Nunes, Republikan i Kalifornisë, i cili luajti një rol kryesor në ndihmën e Republikanëve të përpiqen të minojnë hetimin e Rusisë, si shef i shtabit të sekretarit të ri të mbrojtjes, Christopher Miller, duke shtuar alarmin në Pentagon mbi lëvizjet për të furnizuar udhëheqjen e departamentit me besnikë.

Aleatët e zotit Trump thanë se presidenti ishte i justifikuar në luftën me rezultatet e zgjedhjeve edhe nëse nuk ishte i suksesshëm, duke cituar ato që ata i konsiderojnë të paligjshme për vendimet e gjykatës duke zgjeruar votimin përmes postës.

“Në dritën e legjislacionit jokushtetues de facto të Gjykatës së Lartë të Pensilvanisë të miratuar përmes vendimeve të saj, së bashku me garat e ardhshme të Senatit dhe Guvernatorit të vitit 2022, çështjet gjyqësore të fushatës Trump janë thelbësore që Republikanët të kenë një fushë të drejtë loje në planin afatgjatë, pa marrë parasysh rezultat termi ”, tha Sam Nunberg, një këshilltar i fushatës së Z. Trump në 2016, me email.

Vetëm nëntë presidentë ulur para z. Trump humbën ofertat për një mandat tjetër në zgjedhjet e përgjithshme (disa të tjerë nuk u ribërë nga partia e tyre), dhe disa si John Adams dhe John Quincy Adams ishin mjaft të thartë për të kapërcyer inaugurimet e pasardhësve të tyre. Por askush nuk i rezistoi largimit nga detyra ose nuk bëri pretendime të konspiracionit të përhapur për të përmbysur rezultatin.

“Ne nuk kemi parë asnjë president në histori të humbasë rizgjedhjen, të refuzojë të pranojë humbjen dhe të ndërmarrë veprime që kërcënojnë abuzimin e pushtetit presidencial për të mbajtur veten në detyrë”, tha Michael Beschloss, një historian i shquar presidencial. “Këtu, Donald Trump është përsëri në një kategori të tij historike – dhe këtë herë, është ogurzezë për demokracinë.”

Richard Norton Smith, i cili shkroi një biografi të Herbert Hoover dhe po shkruan një në Gerald R. Ford, dy nga nëntë, kujtoi zemërimin e Hoover ndaj burrit që e rrahu atë, Franklin D. Roosevelt dhe udhëtimin e tyre me makinë të ftohtë deri në inaugurimin në Mars 1933.

“Por çështja është Hoover, sidoqoftë i hidhëruar ai ishte për mungesën e vullnetit të FDR për të bashkëpunuar, pasi ai përcaktoi termin, ndau të njëjtën makinë, ashtu si ai i kishte mirëpritur Roosevelts për çajin para-inaugurues ritualistic një natë më parë,” z. – tha Smith. “Ata mund të përbuzin njëri-tjetrin, por armiqësia e tyre personale u tejkalua nga angazhimi i tyre për procesin demokratik.”

Paraleli i përmendur shpesh është kur Zëvendës Presidenti Al Gore kërkoi për rinumërime në Florida në 2000 për të kapërcyer një epërsi të pakët nga kundërshtari i tij Republikan, Guvernatori George W. Bush i Teksasit. Por Z. Gore nuk ishte në detyrë, dhe Presidenti Bill Clinton nuk e drejtoi administratën të ndërhynte, megjithëse ajo mbajti burimet e tranzicionit nga Z. Bush derisa lufta të zgjidhej.

“Ne ishim aq të kujdesshëm të kujdesshëm që të mos përdornim asnjë burim qeveritar, fonde, personel apo edhe një kapëse letre”, tha Donna Brazile, e cila ishte menaxherja e fushatës së z.

Në Florida, Z. Gore kishte një shans të besueshëm për të ndryshuar rezultatin e zgjedhjeve, duke qenë se ai ishte poshtë me vetëm 327 vota në një shtet të vetëm pas rinumërimit të makinës automatike. Z. Trump, përkundrazi, është prapa me dhjetëra mijëra vota në shumë shtete që do të duhet të kalojnë, gjë që nuk ka ndodhur kurrë në atë shkallë.

“Dallimi i madh,” tha znj. Brazile, “është se kjo ndjehet si një fushatë e madhe P.R. që po zhvillohet në gjykata për të zhgënjyer votuesit ku Trump humbi ose nuk performoi më mirë kundrejt formësimit të një narrative shumë më të madhe se këto zgjedhje ishin të ashtuquajturat të manipuluara”.

Raportimi u kontribua nga Michael D. Shear nga Wilmington, Del., Dhe Helene Cooper dhe Alan Rappeport nga Uashingtoni./NYT

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments